Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Oscara ze nejlepší cizojazyčný film získal snímek financovaný EU
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

25/02/2008

Evropská kinematografie dnes v noci zaznamenala další úspěch. Za nejlepší cizojazyčný film byl oceněn snímek rakousko-německé produkce "Ďáblova dílna" (Die Fälscher). Tento film byl spolufinancován z evropského programu MEDIA. Po vyhlášení výsledků slavnostního předávání cen Oscar komisařka pro média Viviane Redingová řekla, že již tři roky po sobě je evropský film zárukou úspěchu. Evropská komise si cení toho, že mohla podpořit toto vynikající válečné drama, jež nám připomíná naši společnou historii. Vedle tohoto snímku podporoval program MEDIA také tři další filmy, které byly nominovány na Oscara. Jedná se o filmy Edith Piaf (La Môme), Persepolis a Skafandr a motýl (Le Scaphandre et le Papillon). Na tyto čtyři snímky program MEDIA celkem přispěl částkou 2 629 331 EUR. Na samotný film Ďáblova dílna byla vyčleněna částka 654 980 EUR.

  Oscara ze nejlepší cizojazyčný film získal snímek financovaný EU

  Na slavnostním večeru zažil úspěch i snímek Edith Piaf, který vznikl také díky české produkci. Získal ocenění za nejlepší herečku v hlavní roli - Marion Cotillard - a nejlepší make-up. 

  Také loňský vítěz kategorie nejlepší cizojazyčný film "Životy těch druhých" (Das Leben der Anderen) byl spolufinancován z programu MEDIA. A v roce 2006 si sošku za nejlepší dokumentární film odnesl francouzský snímek Pochod tučňáků (La marche de l’Empereur).

  Snahu Evropské komise propagovat evropskou kinematografii ve světě výrazně podporuje i Evropský parlament. Klíčovou úlohu v této snaze hraje program MEDIA. Financuje nejen vznik nových filmů, ale také vzdělávací aktivity, festivaly a propagační projekty. 90 % filmů vytvořených v Evropě, které jsou distribuovány mimo svou domovskou zemi, získalo podporu z tohoto programu.

  Více informací:

  http://ec.europa.eu/media
  http://www.oscar.com/
  http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/cf/itemdetail.cfm?item_id=2512

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky