Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Hospodářství EU poroste pomaleji než vloni
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

22/02/2008

 

Podle průběžné prognózy letos vzhledem k otřesům na globálních finančních trzích zpomalí hospodářský růst EU na 2 %, a bude tedy o 0,4 procentního bodu nižší než vloni.

Perspektivy vývoje světového hospodářství jsou na začátku roku 2008 neobyčejně nejisté. Evropské ekonomiky si zatím v nepříznivých podmínkách vedou poměrně dobře, avšak podle nejnovější ekonomické prognózy EU nás pravděpodobně čeká pomalejší růst a vyšší inflace.

  Růžové prasátko na mince

  Jak uvedl komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquín Almunia, tím nejlepším, co může nyní Evropa dělat, je „pokračovat v provádění strukturálních reforem a racionální a stabilní makroekonomické politiky a rychle realizovat schválená opatření reagující na situaci na finančních trzích“.

  Předpokládaný vývoj sedmi největších ekonomik EU DeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisslovenčinaslovenščina (Německo, Spojené království, Francie, Itálie, Španělsko, Nizozemsko a Polsko) naznačuje, že dojde-li k rychlému oživení amerického hospodářství, bude zpomalení jen dočasné. V druhé polovině roku 2008 se proto očekává opětné zvýšení růstu.

  Nárůst cen potravin a energie vedl ke zvýšení inflace v poslední době – ze 2,3 % v roce 2007 na 3,2 % letos v lednu. Pokud se tento nárůst zastaví, celková inflace v EU za rok 2008 by měla být okolo 2,5 %.

  Evropská komise v rámci svého úsilí o stimulaci růstu spatřuje nové podnikatelské příležitosti v boji proti změně klimatu. Předseda Komise José Manuel Barroso se proto společně se zástupci podniků, orgánů veřejné správy, nevládních organizací, médií a akademické obce zúčastní výročního Evropského podnikatelského summitu (European business summit), jehož tématy jsou změna klimatu, energetika a ekologické inovace.
  Další informace na toto téma


  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky