Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Den pro bezpečnější internet
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

12/02/2008

Dnešek je do kalendáře zapsán jako Den pro bezpečnější internet. Pod záštitou evropské komisařky Viviane Redingové se v 50 zemích světa konají akce, jejichž cílem je zvýšit povědomí o možných rizicích spojených s užíváním internetu. Akce koordinuje síť INSAFE (Evropská síť pro bezpečnost internetu), do níž je zapojena i Česká republika. Letošní akce pořádáné v rámci Dne pro bezpečnější internet jsou zaměřeny na děti a mládež.

  Den pro bezpečnější internet

  Děti a mládež dnes využívají zcela běžně internetové služby, ovšem často podceňují rizika, která mohou být spjata s těmito službami, zejména v případě navazování známostí přes internet. Evropská komise letos pořádá celoevropské fórum mládež v Bruselu, na kterém budou mladí lidé diskutovat s evropskou komisařkou Meglenou Kunevovou, zástupci Evropského parlamentu a zástupci průmyslu. Z těchto diskuzí by měl vzejít návrh na 10 nejdůležitějších prvků pro zvýšení bezpečnosti internetových služeb.

  Evropský statistický úřad zveřejnil v souvislosti s Dnem pro bezpečnější internet údaje o důvěře domácností v nákupy přes internet. Počet jednotlivců ve věkové kategorii od 16 do 74 let, kteří nakupují přes internet zboží nebo objednávají služby, vzrostl v EU-27 z 24 % v roce 2005 na 30 % v roce 2007. Největší počet lidí nakupujících přes internet v roce 2007 byl zaznamenán v Nizozemsku (55 %), Švédsku a Spojeném království (po 53 %). Nejnižší počet pak v Bulharsku a Rumunsku (po 3 %) a v Litvě (6 %). V České republice je to 17 % uživatelů.

  Témeř jedna čtvrtina internetových uživatelů v EU-27 měla v roce 2007 ve svém počítači virus, kvůli němuž přišla o data nebo to pro ně znamenalo časové zdržení. Nejčastěji viry útočí v Litvě (41 %), Slovinsku (35 %) a v Polsku (31 %) a nejméně často v České republice (7 %), Estonsku (15 %) a Švédsku (16 %). Jedním ze způsobu, jak se chránit před ztrátou dat je pravidelně data zálohovat. V roce 2007 téměř čtvrtina internetových uživatelů vždy nebo téměř vždy prováděla zálohy souborů z počítače. Největší procento takto zálohujících uživatelů je v Řecku (43 %), Francii (35 %), České republice a na Kypru (po 32 %). Nejnižší pak v Polsku (13 %), Estonsku (14 %) a Švédsku (15 %).

  Bližší informace o tomto průzkumu naleznete na stránkách Eurostatu.

   

  Další informace o Dnu pro bezpečnější internet:

  http://europa.eu.int/saferinternet

  http://www.saferinternet.cz

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky