Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropská komise proti japonskému lovu velryb
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

11/02/2008

Evropská komise opětovně vyjádřila své znepokojení nad lovem velryb japonskými rybáři a důrazně se hodlá postavit proti tzv. lovu velryb k vědeckým účelům. Nedávné televizní záběry, které oběhly snad celý svět, nám připomínají, že některé země pokračují v porušování mezinárodního zákazu lovu velryb pod zástěrkou vědeckého výzkumu. Evropská komise proto vyzvala všechny členské státy, aby do zasedání Mezinárodní velrybářské komise v červnu 2008 schválily společný postoj, který Komise v prosinci 2007 navrhla.

  Evropská komise proti japonskému lovu velryb

  V listopadu 2007 se Evropská komise kritizovala záměr Japonska odlovit 1000 kusů velryb a plejtváků v jižní části Tichého oceánu ( IP/07/1736). Celému světu je již nyní jasné, že Japonsko nerespektuje mezinárodní snahy na zachování a ochranu velryb, i když již bylo několikrát vyzváno Mezinárodní velrybářskou komisí, aby s lovem velryb přestalo.

  Plejtváky malé a keporkaky považuje Světový svaz pro ochranu přírody (IUCN) za ohrožené druhy. Japonský lov velryb znamená pro přežití těchto druhů vážnou hrozbu. Evropská komise proto znovu naléhavě žádá Japonsko, aby přehodnotilo své rozhodnutí a právě probíhající lov zastavilo. Komise vyzývá všechny členy Mezinárodní velrybářské komise, aby bezvýhradně dodržovaly moratorium na lov velryb z roku 1986. Komise dále zdůrazňuje, že vědecké informace o velrybách lze získat i jinými způsoby, které nevyžadují usmrcení jedinců těchto druhů.

  Evropská komise koordinuje snahy EU k ochraně velryb, jelikož však EU není stále členem Mezinárodní velrybářské komise (IWC), nemůže Evropská komise za členské státy vyjednávat.

  Právní předpisy EU o lovu velryb jsou jednoznačné. Ve vodách EU je tento lov zakázán. Podle předpisů EU týkajících se životního prostředí jsou všechny druhy velryb chráněny před úmyslným vyrušováním, odchytem nebo usmrcováním ve vodách EU. EU není proti domorodému obyvatelstvu, které loví velryby pro své živobytí (v souladu s úmluvou IWC) za podmínky, že se to odehrává ve vědecky stanovených mezích. To je případ domorodých obyvatel Grónska, kteří mají povoleno lovit plejtváky. Komise však odsuzuje lov velryb, jenž se vydává za vědecký výzkum, tak, jak to činí Japonsko. 

  Jelikož velryby ve světových mořích a oceánech migrují, měl by jednostranný zákaz jejich lovu pouze ve vodách EU omezený účinek. Z tohoto důvodu je důležité, aby byl mezinárodní zákaz komerčního lovu velryb zachován a všechny členské státy EU se musí postavit každé snaze tento zákaz odvolat. 

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky