Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Víme, co jíme?
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

11/02/2008

 

Nový návrh Komise by měl zajistit srozumitelnější a relevantnější označování potravin.

Etikety by nám měly srozumitelně sdělit vše, co o výrobku potřebujeme vědět. Informace obsažené na etiketách potravin ovlivňují náš výběr jako spotřebitele, přičemž se může jednat o ohrožení života, jež představuje alergie na arašídy, nebo jen o množství soli či typ použitých tuků.

  Klobásy, uzené maso a housky

   

  Podle nového návrhu Komise by měly být nejdůležitější informace zřetelně uvedeny na přední straně balení. Povinnost varovat před alergeny, jako jsou arašídy, mléko, hořčice či ryby, by se týkala nejen balených potravin, ale také potravin prodávaných v restauracích, kavárnách apod.

  Srozumitelnější označování nám umožní jíst zdravěji, protože přesně uvidíme, co daná potravina obsahuje. Bude-li návrh schválen, budou informace o energetické hodnotě, tucích, sacharidech, cukru a soli muset uvádět obsah na 100 mililitrů nebo gramů (nebo na porci) a podíl doporučené denní dávky.

  Navrhovaná minimální velikost písmen (3 mm) by znamenala, že bychom dokázali rychleji najít požadované informace. Marketingové slogany už by nemohly nadále odvádět pozornost od povinných informací.

  Při představování návrhu komisař pro zdraví a ochranu spotřebitele DeutschEnglishfrançais Markos Kyprianou uvedl: „Etikety na potravinách mohou do značné míry ovlivnit rozhodnutí spotřebitele. Zavádějící či informacemi přeplněné etikety mohou spotřebitele ještě více zmást než ho poučit. Dnešní návrh má zajistit, že etikety na potravinách budou uvádět podstatné informace srozumitelným a čitelným způsobem, aby si mohli občané EU sami vybrat vyváženou stravu."  Další informace na toto téma


  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky