Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Rumunsko ratifikovalo Lisabonskou smlouvu
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

06/02/2008

 

Rumunsko, které se dělí spolu s Bulharskem o titul nejnovějšího člena EU, potvrdilo svou silnou proevropskou orientaci a jako jeden z prvních členských států ratifikovalo 4. února Lisabonskou smlouvu.

„Lisabonská smlouva, jež je prvním základním dokumentem EU, který Rumunsko podepsalo jako plnoprávný člen, představuje nové stádium evropské integrace,” řekl rumunský premiér Călin Popescu-Tăriceanu. Podle jeho názoru přispěje smlouva k vyšší efektivitě, demokracii, přiblíží Unii ještě více občanům a posílí jeji mezinárodní roli.

  Hrad

   

  V rumunském parlamentu zvedlo ruku pro novou smlouvu 387 poslanců a senátorů, proti byl pouze jeden poslanec Strany národní iniciativy a jeden poslanec Konzervativní strany se zdržel hlasování. Představitelé všech parlamentních stran se shodují, že tímto krokem Rumunsko potvrdilo svou pozici aktivního partnera a zároveň ukázalo potřebnou míru národní solidarity.

  Podle Liberálně demokratické strany, podporující prezidenta Basescua, by Rumunsko nemělo představovat problémového člena EU, čímž nepřímo odkazuje na nedávno zveřejněné výsledky průběžné zprávy Evropské komise o pokroku Rumunska v oblasti reformy soudnictví a boje proti korupci.

  Význam rumunské ratifikace zdůraznil svou návštěvou francouzský prezident Sarkozy, jehož projev na téma bilaterálních vztahů a priorit nadcházejícího francouzského předsednictví EU předcházel hlasování v rumunském parlamentu.

   

  Více informací zde

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky