Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zvolte si podobu nové euromince!
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

04/02/2008

 

Na oslavu desetiletého výročí vzniku Hospodářské a měnové unie a vytvoření eura vydají na začátku roku 2009 všechny země eurozóny pamětní oběžnou dvoueurovou minci, která bude mít jednotnou podobu.

O její podobě rozhodnou občané a obyvatelé EU v hlasování na zvláštní internetové stránce, jež byla pro tento účel zřízena.

Hlasování probíhá od 31. ledna do 22. února 2008.

  Euro mince a dalekohled

  Hospodářská a měnová unie (HMU) a euro

  Dnem 1. ledna 1999 se euro stalo měnou prvních jedenácti zemí a pod dohledem Evropské centrální banky (ECB) byla zavedena jednotná měnová politika. Bankovky a mince národních měn stále existovaly jako dílčí jednotky eura, dokud nebyly v roce 2002 fyzicky nahrazeny bankovkami a mincemi euro.

  Hospodářská a měnová unie (HMU) je politickým a hospodářským rámcem, který podporuje euro a doplňuje jednotný trh EU. HMU dbá o nízkou inflaci a úrokové sazby ve prospěch spotřebitelů a obchodních společností a podporuje zdravé a udržitelné veřejné finance. Díky jednotné měně odpadly náklady na směnu rozdílných měn a usnadnil se obchod a možnost porovnání cen v rámci 15 zemí, které v současnosti eurozónu tvoří.

  Pomozte nám vybrat podobu pamětní dvoueurové mince

  Na oslavu desetiletého výročí vzniku Hospodářské a měnové unie a vytvoření eura vydají všechny země eurozóny na začátku roku 2009 pamětní oběžnou dvoueurovou minci, která bude mít jednotnou podobu.

  Na základě soutěže o podobu mince mezi mincovnami eurozóny provedli ředitelé mincoven z předložených návrhů užší výběr. Následuje hlasování občanů a obyvatel EU, kteří prostřednictvím internetové stránky, jež byla pro tento účel zřízena, sami zvolí vítěznou podobu mince.

  Zvítězí návrh, který obdrží nejvyšší počet hlasů. Mezi těmi, kdo hlasovali pro vítězný návrh, bude vybrán výherce, který obdrží soubor euromincí velké sběratelské hodnoty. Hlasování probíhá od 31. ledna do 22. února 2008. Vítězný návrh bude vyhlášen 25. února 2008.

  Pro účast v hlasování klikněte zde.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky