Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

První úspěchy kampaně na omezení byrokracie
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

30/01/2008

 

Kampaň EU na zjednodušení právních předpisů začíná přinášet první výsledky. Občané i podniky zaznamenávají první hmatatelné úspěchy v omezení byrokracie.

Podle právě vydané zprávy o pokroku kampaně bylo od října 2007 vyřazeno 5 000 stran evropského práva, což dělá dohromady něco kolem 300 předpisů.

Firmy podle odhadů v roce 2007 ušetřily 500 milionů eur a brzy to může být dalších 800 milionů eur.

  Stohy papírů

   

  Odhaduje se, že 40 právních předpisů EU odpovídá za více než 80 % administrativní zátěže v unii. Komise proto hledá řešení této situace. V lednu 2007 si stanovila za cíl omezit byrokratickou zátěž pro podniky o 25 % do roku 2012.

  Aniž by se ohrozil účel právních předpisů nebo se snížila ochrana, kterou poskytují, provádí se revize některých opatření, aby se daly jednodušeji provádět. Tak například:

  • zjednodušují se platební služby, aby mohli občané platit kdekoli v EU stejně jednoduše a bezpečně jako doma. Ročně by tak ekonomika EU mohla ušetřit až 28 miliard eur;
  • připravuje se modernizovaný celní kodex, který by měl odstranit veškeré papírování a podpořit větší sbližování mezi počítačovými systémy celních správ 27 členských států EU, a stimulovat tak mezinárodní obchod;
  • důkladná revize zákonů v oblasti pojištění má nahradit 14 právních předpisů jediným zákonem, který poskytne jednotnou ochranu pojištěncům v EU;
  • „zákon o evropských malých podnicích“ – který má vejít v platnost letos v létě – zjednoduší pravidla pro malé podniky.

    

  Komisi v tomto úsilí pomáhá nezávislá monitorovací skupina a speciálně vytvořené internetové stránky pro sběr nápadů na snížení administrativní zátěže od podniků a občanů v celé Evropě.


    

  Další informace na toto téma:


  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky