Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Bude se moci Česká republika chlubit "Českým pivem"?
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

28/01/2008

 

Po třech letech, kdy Česká republika usilovala o zápis chráněného zeměpisného označení "České pivo", zveřejnila Evropská komise návrh na registraci tohoto označení v Úředním věstníku EU.

  sklenice piva

   

  České pivo je podle názorů odborníků výjimečné, a to zejména díky použitým surovinám - odrůdám ječmene a chmele i technologiím výroby. Ta se od většiny ostatních zemí liší:

  "Výroba Českého piva je pozoruhodná díky užití dekokční metody rmutovacího procesu, vařením mladiny a dvojstupňovým kvašením. Celková metoda výroby (pečlivě vybírané suroviny, sladování a příprava piva v tradiční oblasti v České republice) dává vzniknout specifickému a jedinečnému produktu s vysokou reputací," stojí v Úředním věstníku Evropské unie.

  Samotná žádost o registraci byla podána českými pivovarníky prostřednictvím Úřadu průmyslového vlastnictví a Stálého zastoupení ČR v Bruselu Evropské komisi již v roce 2004, krátce po přistoupení České republiky do Evropské unie. Zpočátku byl postoj k návrhu poměrně rezervovaný, přesto se nakonec českým zástupcům podařilo obhájit možnost ochrany původního tradičního a vysoce jakostního postupu výroby Českého piva.

  Zveřejněním ve úředním věstníku EU začala půlroční lhůta na podávání námitek. Pokud k žádným námitkám nedojde, bude udělení označení už jen formalitou.

  Česká republika by se tak stala první zemí EU s chráněným označením piva. Podmínkou pro získání označení je splnění postupu, který je v žádosti o registraci uvedený. Na základě toho by ho tak neměla používat například nízkoalkoholická piva, či piva s vyšším obsahem alkoholu, která typickému českému pivu neodpovídají.

  Zeměpisné označení má především napomoci tomu, aby ostatní výrobci nemohli těžit z pověsti českého piva. Česká republika dnes patří mezi deset nejvýznamnějších exportérů tohoto nápoje na světě.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky