Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Nová kuchyně pro Evropu?
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

20/01/2008

 

Do evropských obchodů a kuchyní míří inovativní složky potravin, takže se můžeme těšit na nové kulinářské zážitky.

Nejnovější návrh Komise, jehož cílem je podpořit inovace v potravinářství, se zaměřuje na složky vyráběné novými metodami a na potraviny, jejichž konzumace nemá v Evropě tradici.

 

  Nová kuchyně pro Evropu?

   

  Podle komisaře pro zdraví Markose Kyprianoua tento krok „přinese evropským spotřebitelům nejnovější nabídku potravin a evropskému potravinářství zajistí příznivé podmínky“.

  Nové potraviny English jsou již v právních předpisech EU zahrnuty. Tento návrh však přináší účinnější a praktičtější soubor pravidel. Vychází ze zkušeností získaných při aplikaci stávajících předpisů a zohledňuje nejnovější technologický vývoj a vědecké poznatky.

  Nové potraviny mají být nyní posuzovány a schvalovány prostřednictvím centrálního systému – Evropského úřadu pro bezpečnost potravin English (EFSA). V současnosti toto posuzování zajišťují jednotlivé země EU.

  V případě přijetí návrhu budou výrobky, jejichž bezpečnost byla ověřena, schváleny pro celou EU. Postup schvalování tedy bude rychlejší, jasnější a jednodušší.

  Potraviny, které jsou známé v jiných zemích, nikoli však v Evropě, budou v případě, že žadatelé o schválení prokáží jejich bezpečnost, uváděny na trh již pět měsíců od oznámení.

  Jako příklad nové potravinové složky lze uvést olej bohatý na kyselinu dokosahexaenovou (DHA) určený k použití v mléčných výrobcích a náhražkách mléka pro osoby trpící alergií na laktózu. Olej lze také používat v roztíratelných tucích, snídaňových cereáliích, potravinových doplňcích a dietních potravinách.

  Recepty z celé Evropy българскиdanskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandspolskiportuguêsromânăsuomisvenska
  Další informace na toto téma


  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky