Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Na sever za kulturou!
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

08/01/2008

Po Lucemburku a rumunském Sibiu se evropskými hlavními městy kultury stávají britský Liverpool a norský Stavanger.

Evropská hlavní města kultury se vyhlašují již od roku 1985. Prvotní myšlenka pochází od řecké zpěvačky a ministryně kultury Meliny Mercouriové, která byla toho názoru, že hybnou silou rozvoje měst je vedle finančních prostředků a hospodářských odvětví také umění. Evropská hlavní města kultury jsou nejúspěšnější evropskou iniciativou. Nejenže vybraná města přilákají více turistů, ale investice do kultury, které v rámci tohoto roku učinila, slouží jejich obyvatelům i v dlouhodobém horizontu, což je jeden z nějvětších přínosů tohoto projektu.

  Na sever za kulturou!

  Hudební Liverpool English a festivalový Stavanger English nemají mnoho společného. Rozhodně je však spojuje vysoká kvalita programů, které si připravily jako evropská hlavní města kultury English .

  Ambiciózní program „Open port“, který nabídne Stavanger, zahrnuje architekturu, literaturu, hudbu a výtvarné umění a představuje díla domácích i zahraničních umělců z těchto oborů. Program se zaměřuje na otevřenost a svobodu projevu a chce být přístupný všem.

  V Liverpoolu se uskuteční asi 350 akcí English, které budou většinou zdarma a jejichž tématy bude umění, architektura, tanec, film, gastronomie a divadlo. Město očekává milion návštěvníků ze šedesáti zemí světa.

  Zahájení oslav proběhne v obou městech již 12. ledna. V Liverpoolu zahájí oslavy představení „Liverpool The Musical“, na kterém vystoupí ex-beatle Ringo Starr a Dave Stewart z Eurythmics a kterým bude zároveň oficiálně otevřena Liverpool Arena v Merseyside. Na slavnostním zahájení ve Stavangeru každá obec kraje Rogaland umělecky ztvární určité téma.

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky