Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Summit EU–Rusko: spolupráce pokračuje
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

29/10/2007

 

Vedoucí představitelé Evropské unie a Ruska jednali o pokroku ve čtyřech „společných prostorech spolupráce“.

Na 20. summitu EU a Ruska, který se konal 26. října, vyjádřili představitelé obou stran spokojenost s pokrokem v realizaci čtyř tzv. „společných prostorů spolupráce English“.

  President Barroso, Prime Minister Socrates and President Putin.

  Pokud jde o společný hospodářský prostor, jednalo se o otázce investic, o budoucím členství Ruska ve Světové obchodní organizaci (Rusko je jedinou hospodářskou velmocí, která není jejím členem) a o novém souboru opatření v energetice English, jehož návrh předložila v září Evropská komise. V oblasti dialogu o energetice English bylo rozhodnuto vytvořit mechanismus včasného varování, který by se aktivoval v případě problémů se zásobováním. V rámci summitu byla též podepsána obchodní dohoda týkající se oceli English.

  Co se týče společného prostoru svobody, bezpečnosti a práva, představitelé obou stran uvítali vstup dohod o vydávání víz v platnost s tím, že v dlouhodobém výhledu je cílem bezvízový styk. Dohodli se též na vzájemné výměně informací o konzumaci drog. Třetina afghánského opia, které se dostane do EU, totiž přichází přes Rusko.

  Společný prostor výzkumu, vzdělávání a kultury dosáhl rovněž pokroku, a sice v podobě prvního zasedání stálé rady pro partnerství DeutschEnglishfrançaisportuguês v oblasti kultury, jež se konalo v předvečer summitu.

  Pro společný prostor vnější bezpečnosti zůstává hlavní prioritou stabilizace regionů na hranicích EU a Ruska.

  Na pořadu jednání, jež věnovala značný prostor mezinárodním otázkám, byly též Kosovo, Blízký východ, Írán, Gruzie, Moldavsko, Barma a Afghánistán.
  Další informace na toto téma


  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky