Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Smlouva pro Evropu 21. století
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

22/10/2007

V noci z 18. na 19. října hlavy států a předsedové vlád 27 členských států schválili konečné znění reformní smlouvy.

Lisabonský summit uzavřel šestiletou debatu o institucích Evropské unie. Díky nové reformní smlouvě je EU připravena čelit výzvám tohoto století, mimo jiné i globalizaci a změně klimatu.

Právní experti členských zemí pracovali nepřetržitě od 23. července na znění reformní smlouvy v souladu s mandátem, který jim byl udělen na zasedání Evropské rady v červnu. Navzdory určitým názorovým rozdílům se hlavy států a předsedové vlád dohodli na textu, který by měl usnadnit fungování EU.

  Smlouva pro Evropu 21. století

  Předseda Komise José Manuel Barroso s portugalským premiérem Josém Sócratesem

  Přínosů je mnoho: díky nové smlouvě budou mít občané možnost ovlivňovat evropské záležitosti a budou jim zaručena práva udělená listinou základních práv. EU bude moci lépe vycházet vstříc očekávání občanů v oblastech energetiky, udržitelného rozvoje, boje proti přeshraniční trestné činnosti a v oblasti přistěhovalectví. V neposlední řadě se bude moci vyjadřovat jednohlasně na mezinárodní scéně.

  Dalším bodem programu vrcholné schůzky byla odpověď EU na probíhající globalizaci. Komise navrhla, aby lisabonská strategie pro růst a zaměstnanost byla zaměřena na čtyři hlavní prioritní oblasti: výzkum a inovace, podnikové prostředí, investice do lidského kapitálu, energetika a změna klimatu.

  Reformní smlouva by měla být podepsána v prosinci a ratifikována do voleb do Evropského parlamentu v roce 2009.


   

  Další informace na toto téma


  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky