Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Budoucnost lehčí než vzduch
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

17/10/2007

Jaká bude Evropa v budoucnosti? Komise chce, aby byla ekologičtější, přívětivější a bezpečnější. A na cestě k tomuto cíli spoléhá především na vodík.

Dnes jezdíme na benzín a topíme plynem. Ale co zítra? Mají budoucnost palivové články a vodík? Evropská unie a průmysl se s touto vizí ztotožňují a hodlají ji uskutečnit prostřednictvím společné technologické strategie.

Toto partnerství veřejného a soukromého sektoru, které bylo vytvořeno na šest let, získá téměř miliardu eur, přičemž 470 milionů poskytnou evropské fondy.

  Budoucnost lehčí než vzduch

  Jeho účelem je napomáhat rozvoji a zavádění vodíkových technologií do roku 2020 v automobilovém průmyslu a v dopravě, ale i v dalších oblastech každodenního života. Vodík a palivové články jsou totiž potenciálními zdroji energie pro mnoho přístrojů a zařízení. Představit si lze mobilní telefony, počítače nebo i kotle na vodík – to vše je na dosah!

  Evropa fungující na vodík je stále ještě představou z říše fantazie, avšak auta s vodíkovým pohonem jsou již skutečností a některá z nich jsou již připravena k uvedení na trh. Jejich komerční využití je však stále složité a nákladné, jelikož nespadají do evropského systému schvalování typů vozidel. Komise proto doporučuje tyto postupy zjednodušit.

  Rozvoj nových zdrojů energie však sám o sobě nepostačí k vyřešení všech problémů, s nimiž se Evropa potýká. Boj proti změně klimatu a ochrana životního prostředí probíhá i na jiných frontách, například prosazováním udržitelné městské mobility. Je zapotřebí motivovat Evropany k tomu, aby jezdili na kole nebo chodili pěšky, a zároveň jim zajistit stejnou bezpečnost jako při jízdě autem.

  Každoročně je na evropských silnicích usmrceno 8 000 chodců a cyklistů. S cílem snížit počet smrtelných úrazů Komise navrhuje soubor opatření včetně zavedení povinnosti vybavovat od roku 2009 všechny osobní automobily brzdovým asistentem.

  Vyhlídkami do budoucnosti se budou zabývat i dvě stovky zástupců na vysoké úrovni, kteří se 17. října setkají v Bruselu na fóru pro restrukturalizaci, aby debatovali o budoucích problémech automobilového průmyslu a o vytvoření evropského partnerství zaměřeného na předvídání změn.

  •                                 Inteligentní auto, rozumný řidič? Ověřte si své znalosti a vyhrajte!

  •                                 Návrhy Komise na podporu využití vodíku v Evropě

   

  Další informace na toto téma

  •                                 Nová energetická koncepce EU – více jistoty, méně znečištění

  •                                 Třikrát ano pro zlepšení městské dopravy

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky