Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Společná identita EU? Demokracie a lidská práva
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

16/10/2007

 

Ve čtvrtek 4. října se v útulném prostředí Café Rybka na Novém Městě v Praze 1 konala další kavárenská debata, kterou pořádala pražská redakce evropského magazínu cafebabel.com, působící v rámci Asociace pro mezinárodní otázky. Téma znělo: Kulturní diplomacie EU: šance společné „soft power“? a s Pražany přišli diskutovat Martin Krafl, ředitel Českého centra v Berlíně, Sebastian Gerhardt, první tajemník Velvyslanectví SRN v ČR, a Staša Závitkovská, Head of Partnerships and Projects, British Council Czech Republic.

  Společná identita EU? Demokracie a lidská práva

   

  Hlavní hosté představili odlišné přístupy ke kulturní diplomacii českých, německých a britských organizací. Zatímco Britská rada upustila od záměru oslovovat co nejširší masu obyvatel v cizích zemích, síť Českých center i Goethe Instituty tak stále ještě činí. V praxi se pak Britská rada zaměřuje na budoucí světové vůdce prostřednictvím tzv. knowledge economy, zatímco Goethe Instituty poskytují široké spektrum kulturních aktivit od filmových projekcí, přes výstavy až po divadelní festivaly.

  Česká centra kladou podle slov Martina Krafla důraz především na originalitu a kreativitu českých umělců, kterým umožňují proniknout do zahraničního prostředí. Co se týká možností společné kulturní diplomacie, hosté se shodli, že nejvhodnějším společným jmenovatelem, hodnotami, které by měla EU jako celek prosazovat ve třetích zemích, jsou lidská práva a demokracie.

   

  Vít Nejedlo

  praha@cafebabel.com

   

    

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky