Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Česká republika a Německo vítězí v prvním mezinárodním finále debatní soutěže
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

09/10/2007

Jakub Štefela z Liberce a Peer Klüßendorf z Rostocku zvítězili v prvním mezinárodním finále projektu Jugend debattiert international / Mezinárodní debaty mládeže. V debatěna téma „Má být popírání holocaustu v Evropské unii trestné?“ se prosadili mezi 16 debatanty z České republiky, Estonska, Litvy, Lotyšska, Německa, Polska, a Ukrajiny. Záštitu nad akcí převzal spisovatel a bývalý prezident České republiky Václav Havel. Finále v aule pražského Michnova paláce zahájil Wolfgang Thierse, viceprezident Německého Spolkového sněmu.

  Česká republika a Německo vítězí v prvním mezinárodním finále debatní soutěže

  Diplomy předali zástupci velvyslanectví zúčastněných zemí, náměstek MŠMT RNDr. Jindřich Kitzberger, člen představenstva nadace „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“ („Vzpomínky, zodpovědnost a budoucnost“) Günter Saathoff a jednatel obecně prospěšné nadace Hertie Dr. Christof Eichert.

  Projekt Jugend debattiert internationalse zabývá tématy z oblasti školství, základních práv, Evropy a vyzdvihuje debatu jako nástroj demokratické výměny názorů. Přispívá k tomu, aby mladí lidé ze střední a východní Evropy byli schopni formulovat své názory a přesvědčivě obhájit svá stanoviska. Projekt chce zároveň prohloubit znalosti německého jazyka v zúčastněných zemích, a tím upevnit bilaterální kulturní vztahy. Debaty jsou proto vedeny v němčině.

  Do českého hlavního města zavítalo na týden 16 vítězů národních kol soutěže Jugend debattiert international. Tito vítězové ze střední a východní Evropy se pak v debatní soutěži kvalifikovali do finále. V postupových kolech mohli studenti prokázat své schopnosti v debatách o volebním právu pro cizince, o náboženských symbolech na školách nebo o plánované raketové obraně v České republice a Polsku.

  Vedle společných debat byl pro žáky připraven rozsáhlý doprovodný program. Profesor Jiří Kosta (86 let), který přežil holocaust, vyprávěl studentům o svém životě. Mladý český spisovatel Jaroslav Rudiš četl ze svých románů "Nebe pod Berlínem" a "Grandhotel" a v následné diskusi se zabýval vztahy Česka jako součásti Evropy k sousedním zemím.

  Soutěž Mezinárodní debaty mládeže/ Jugend debattiert international se poprvé konala v roce 2005 v Polsku a v České republice. Od roku 2006 se jí účastní i školy z Estonska, Litvy, Lotyšska a Ukrajiny. Tento rok se soutěže zúčastnilo celkem 1390 žáků a žákyň ze 74 škol.

  Jugend debattiert international je projekt Goethe-Institutu, nadace Erinnerung, Verantwortung und Zukunft a obecně prospěšné nadace Hertie.

  Další informace o projektu Jugend debattiert international:

  www.jugend-debattiert.eu

                                      

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky