Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropa úspěšně bojuje proti znečištění vod
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

04/06/2007

Rok 2006 přinesl dobrou zprávu: převážná většina lokalit ke koupání v členských státech je v souladu s evropskými hygienickými předpisy, a proto se zde můžeme koupat bez obav.

Léto je za dveřmi a evropské pláže již brzo zaplaví miliony turistů. Jsou však dostatečně informování o míře znečištění vod ke koupání? Tento týden přijala Evropská komise k tomuto tématu výroční zprávu, která obsahuje velmi povzbudivé výsledky. Více než 96 % pobřežních lokalit dodržuje hygienické požadavky evropské směrnice o vodě ke koupání. U sladkovodních koupališť jsou sice výsledky nepatrně horší (požadavky splňuje 89 % lokalit), avšak jejich čistota se od roku 2005 výrazně zvyšuje.

  Evropa úspěšně bojuje proti znečištění vod

  Je to poprvé, kdy bylo možno porovnat údaje ze všech členských států. Nejlepších výsledků dosahují staré členské státy, avšak nové členské státy se rok od roku zlepšují.

  Kvalita vod ke koupání se každoročně posuzuje na základě fyzikálních, chemických a bakteriologických parametrů. Směrnice z roku 1976 o jakosti vod ke koupání stanoví minimální požadavky, které jsou pro členské státy závazné, a další nepovinné požadavky pro země, které usilují o větší pokrok v této oblasti.

  V roce 2006 bylo sledováno více než 21 000 oblastí. Navzdory mírnému zvýšení počtu sledovaných oblastí ve srovnání s minulým rokem je Komise značně znepokojena tím, že členské státy vyřadily 254 lokalit z vnitrostátních seznamů lokalit podléhajících požadavkům směrnice. Vyřazení některých lokalit totiž nebylo řádně zdůvodněno a ve skutečnosti slouží k zamlčení problémů se znečištěním, což vede ke zkreslení výsledků výroční zprávy. Komise se proto rozhodla zahájit řízení o protiprávním jednání proti jedenácti členským státům, které od začátku devadesátých let vyřadily ze svých vnitrostátních seznamů téměř 7 000 lokalit.

  Chcete-li strávit svou dovolenou bez obav, nahlédněte do výroční zprávy a do turistického atlasu, které jsou k dispozici na stránkách Evropské komise věnovaných vodě ke koupání.

   

  Další informace na toto téma

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky