Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropský parlament: ceny roamingu se sníží
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

25/05/2007

Evropský parlament 23. května 2007 velkou většinou schválil dlouho očekávanou dohodu, která napomůže "snížit ceny roamingu pro milióny Evropanů", jak prohlásil předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering. Zprůhledněny mají být i cenové nabídky operátorů. Evropský parlament trval na promítnutí nové legislativy do roamingových cen již letos v létě, což se po posledních jednáních mezi Radou a Evropským parlamentem zdá dosažitelné. Eurokomisařka Viviane Redingová v reakci na slova představitele německého předsednictví Rady dokonce zdůraznila, že vstup v platnost nařízení by se měl uskutečnit mnohem dříve než koncem června.

  Po složitých jednáních mezi institucemi EU se Evropskému parlamentu v jednáních s Radou podařilo dosáhnout kompromisu ohledně výše velkoobchodních a maloobchodních poplatků za hovory (tzv. eurotarifu), možnosti volby mezi eurotarifem a jinými tarify, transparentnosti cenových nabídek, vstupu nařízení v platnost a budoucí revize legislativy.

  Ceny

  Evropský parlament a Rada se dohodly, že v prvním roce bude maximální výše maloobchodního poplatku za odchozí roamingový hovor 49 centů za minutu, ve druhém 46 a ve třetím 43 centů.

  V případě příchozích hovorů, dohoda stanovuje 24 centů v prvním roce, 22 ve druhém a 19 ve třetím.

  Pro srovnání dnešních cen roamingu (březen 2007) a chystaného „eurotarifu“ na trhu v České republice uvádíme několik příkladů cen za čtyřminutové hovory:

  • Pokud jste volali v březnu 2007 z Německa do České republiky, pak Vás poplatky za čtyřminutový roamingový hovor stály až 4,22 €, po uplatnění nařízení Evropské komise bude poplatek maximálně 1,96 €.
  • Pokud byl Váš odchozí hovor z Velké Británie, tak se cena za poplatky vyšplhala až na 6,44 € za čtyřminutový hovor, s eurotarifem cena zůstává na 1,96 €.
  • V případě příchozích hovorů například do Rakousku cena za čtyřminutový hovor dosáhla v březnu 2007 až 2,28 €, do Velké Británie pak až 3,38 €, po uplatnění cenového omezení bude hranice snížena na 0,96 €.

  Přehled poplatků za roaming všech českých operátorů naleznete na webových stránkách Evropské Komise o roamingu.

  Evropský parlament rovněž vyzval Komisi, aby sledovala vývoj cen datových služeb, včetně SMS a MMS, a v případě potřeby doporučila regulaci i v této oblasti. Dohoda o roamingu by měla vypršet po 3 letech, ale bude na Komisi, zda v závislosti na vývoji trhu a zájmů spotřebitelů nenavrhne legislativní úpravu prodlužující toto období.

  Tarify a informovanost

  Evropský parlament se zasadil o právo zákazníka přecházet mezi tarify a eurotarifem. Operátoři budou mít povinnost informovat své zákazníky o nových tarifech, a to do 30 dnů od vstupu nařízení v platnost. Zákazníci budou mít 2 měsíce na to, aby se rozhodli, zda využijí eurotarif nebo jiný roamingový balíček. Operátor bude muset zákazníkovi vyhovět do 30 dnů od podání žádosti. Nerozhodne-li se do 2 měsíců, bude automaticky převeden na eurotarif.

  Pozn. Ceny jsou uvedené bez 19% DPH.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky