Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Škola pro všechny – nová komunitní centra v Moravskoslezském kraji
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

16/03/2007

Ojedinělý projekt komunitních center se právě rozjíždí na Severní Moravě. Osm středních škol se proměnilo ve vzdělávací centra pro širokou veřejnost. Celoživotní vzdělání a rekvalifikační kurzy jsou nabízeny maminkám na mateřské dovolené či handicapovaným lidem zdarma díky podpoře Evropských fondů, kraje a státu.

  Škola pro všechny – nová komunitní centra v Moravskoslezském kraji

  S myšlenkou zajistit široké veřejnosti přístup ke vzdělání přišel již Komenský. Tento nápad se rozhodl realizovat Moravskoslezský kraj spolu s osmi středními mimoostravskými školami. S projektem zamířili především do míst, kde přístup ke vzdělání a kultuře není snadný. Navíc byly školy vybrány tak, aby pokryly celý region. „Cílem v Česku zatím ojedinělého projektu bylo zpřístupnit naše školy nejširší veřejnosti, proměnit je v centrum vzdělávání, společenského i kulturního života pro obyvatele v okolí. Takzvaná komunitní centra pomohou také sociálně ohroženým skupinám začlenit se do procesu vzdělávání,“ řekla náměstkyně hejtmana pro resort školství Jaroslava Wenigerová. Projekt je určen nezaměstnaným, seniorům, matkám s dětmi, zaměstnancům úřadů, podniků, národnostním menšinám, zdravotně handicapovaným lidem a dalším.

  Každá škola má v rámci projektu svou specializaci, své „know-how“, a tak se počítá s širokou vzájemnou spoluprácí, výměnou zkušeností či lektorů. Jednotlivá centra nabízejí zájemcům možnosti celoživotního vzdělávání, rekvalifikačních kurzů, jazykových a počítačových kurzů i za využití e-learningu. Komunitní vzdělávací centra by ovšem měla sloužit i jako místo vhodné k organizování výstav, přednášek, besed, soutěží apod.

  Jednou z podmínek projektu byla vybavenost objektů. Po celý loňský rok probíhaly ve školách stavební práce, tak aby prostory plně odpovídaly potřebám. Všechny budovy jsou nyní bezbariérové a technicky vybavené. Celkové náklady na rekonstrukci přesáhly 42 miliónů korun. Na projekt se však podařilo získat finanční podporu z Evropského sociálního fondu. Evropská unie záměr podpořila sumou 33,5 milionu korun, Moravskoslezský kraj přidal pět milionů a 3,4 milionu korun plynulo ze státního rozpočtu ČR.

  Komunitní vzdělávací centra v Orlové, Bruntále, Rýmařově, Opavě, Novém Jičíně, Odrách, Vítkově a Krnově svou činnost postupně zahájí v průběhu března. V těchto dnech se tedy otevírají nabízené kurzy prvním zájemcům. Kurzy jsou naplánovány v délce trvání několika týdnů či měsíců, některé i dvou let a budou pro všechny přístupné zdarma.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky