Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Den Evropy v České republice
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

08/05/2006

V úterý 9. května oslavíme Den Evropy. V tento den, před 56 lety, byla podepsána tzv. Schumanova deklarace, která dala vzniknout Evropskému společenství uhlí a oceli, předchůdci dnešní Evropské unie.

V České republice si tento významný den připomeneme řadou akcí. Již 8. května se dopoledne uskuteční mezinárodní konference „ Česká republika a budoucnost Evropy“ pořádaná občanským sdružením ANO pro Evropu, Nadací Forum 2000 a Úřadem vlády ČR, které se zúčastní Evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti, Vladimír Špidla. Hlavními tématy konference budou význam EU pro Českou republiku, budoucnost Evropy a budoucí politika ČR vůči EU. Na konferenci vystoupí mimo jiné i tito hosté; bývalý předseda Evropského parlamentu Pat Cox, generální ředitel České spořitelny Jack Stack nebo ministr zahraničí ČR Cyril Svoboda.

V podvečer 8. května se uskuteční slavnostní otevření multimediální výstavy pod názvem „ Jak mluvíme o Evropě aneb Kampaně o Unii v Unii“, pořádané Úřadem vlády, kterou spolufinancuje Zastoupení Evropské komise v České republice a zaštiťuje předseda vlády Jiří Paroubek spolu s velvyslankyní Rakouska v ČR, J.E. Margot Klestil-Löfflerovou. Vernisáže se zúčastní také komisař Vladimír Špidla, místopředseda Generálního ředitelství Evropské komise pro komunikaci pan Panayotis Carvounis, úřadující vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR paní Kateřina Thompson a další významní hosté. Výstava má za úkol představit laické i odborné veřejnosti jednotlivé komunikační a informační kampaně, které v minulosti proběhly v členských zemích Evropské unie. Po skončení pražské expozice bude výstava putovat po všech členských zemích EU.

  Den Evropy v České republice

  V rámci celoevropské iniciativy rakouského předsednictví a PEN klubu se bude 9. května v Praze konat setkání s veřejností pod názvem „ Café d´Europe “, které rovněž spolufinancuje Zastoupení Evropské komise. Cílem tohoto setkání je zlepšit komunikaci s občany a zdůraznit kulturní různorodost v Evropě. Café Slavia přivítá mimo jiné Václava Havla a komisaře Vladimíra Špidlu.

  Další důležitou akcí Dne Evropy je setkání dětí ze základních škol, které se přihlásily do soutěže „ Jaro Evropy 2006 “ pořádané Evropskou sítí škol (EUN) na téma mladí lidé a budoucnost Evropy. Odměnou pěti nejaktivnějším školám z ČR bude cesta do Prahy a setkání s Komisařem Špidlou a poslancem Evropského parlamentu Zatloukalem v budově Zastoupení Evropské komise v ČR. Tato akce je financovaná Zastoupením Evropské komise a podpořena Informační kanceláří Evropského parlamentu, Úřadem vlády a Domem zahraničních služeb Ministerstva školství.

  9. května odpoledne se koná konference „ Evropa lidí “ pořádaná senátorkou Gajdůškovou pod záštitou místopředsedy Senátu Parlamentu České republiky na téma „Budoucnost Evropy - Evropský model života?“. Hlavními hosty budou eurokomisař Vladimír Špidla a profesor Erazim Kohák.

  Den Evropy se ovšem nebude slavit pouze v našem hlavním městě. Zástupce Evropské komise pan Panayotis Carvounis se zúčastní slavnostního zahájení oslav Dne Evropy v Olomouci, kde také bude hostem besedy pro veřejnost na téma „Rozšíření EU aneb náleží členství i Turecku?“, organizované informační kanceláří Europe Direct.

  Ve středu 10. května se v Praze v galerii Sovovy mlýny uskuteční mezinárodní konference „ Evropa jako téma komunikace “ pořádaná Odborem pro informování o evropských záležitostech Úřadu vlády. V rámci programu vystoupí zástupce Evropské komise pan Panayotis Carvounis a představitelé dalších organizací jako jsou EurActiv, European Voice nebo Reuters.

  Dne 10. května se na Zastoupení Evropské komise v ČR budou vyhlašovat vítězové celostátního kola výtvarné soutěže „ Evropská unie a práva dětí “. První místo zahrnuje kromě medaile a výletu do Prahy rovněž cestu do Bruselu, kde se vítězové zúčastní předávaní cen celoevropského kola soutěže a setkání s komisařem Frattinim. Vítězné plakáty a loga budou následně použity pro některou z dalších kampaní Evropské komise. Česká republika se může pyšnit největším počtem účastníků soutěže v celé Evropské unii.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky