Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Kino Evropský dům - archiv filmových snímků
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

Co jste viděli v Kině Evropský dům

 

9. ledna 2013 19:00

Perfect Sense

 

Velká Británie / Švédsko / Dánsko / Irsko, 2011, 92 min

Režie: David Mackenzie

anglicky / české titulky

Zatímco Susan a Michael objevují nové a nepředvídatelně hluboké city, lidé na celém světě se začínají cítit divně, jako by něco ovlivňovalo jejich emoce. Je to proto, že jsou zamilovaní, nebo se svět citově rozpadá? Už jsme si zvykli na filmy o globálních katastrofách z americké produkce podle dějové dramaturgické šablony obvykle diktované právě původem těchto filmů. Toto je ale neamerický film, který k žánru přistupuje úplně z jiného úhlu.

 

19. prosince 2012 19:00

Kuma

 

Rakousko, 2012, 93 min

Režie: Umut Dag

německy, turecky / české titulky

Když Ayse slaví svatbu, téměř každý v její turecké vesnici věří, že si bere Hasana, který je jen o pár let starší než ona. Ale ve skutečnosti je Ayse poslána do Vídně jako druhá žena Hasanova otce, Mustafy. Dívka přijíždí do Rakouska a dostává se jí rozporuplného přijetí od nové rodiny. Mustafovy děti, kdy některé z nich jsou starší než Ayse, se k ní obrací zády. Jen Fatma, Mustafova manželka, která umírá na rakovinu, si nyní může být jista, že má dobrou nástupkyni.

 

 

5. prosince 2012 19:00

4 černé obleky / 4 mavra kostoumia

 

Řecko, 2010, 90 min

Režie: Renos Haralambidis

řecky / anglické titulky / český překlad

Čtyři funebráci s finančními problémy se chytnou jednorázové příležitosti jak změnit své životy a rozloučit se s profesí, do které vstoupili na chvíli, ale uvízli na dobro. Pod příslibem tučné odměny se rozhodnou vyplnit poslední přání bohatého Řeka, který žil v zahraničí. Ten si přeje, aby jeho tělo odnesli pěšky k pohřbu z Atén do vesnice Boeotia. Rozhodnou se splnit tento bizarní požadavek a vydávají se na odyseu, která se brzy změní v nečekanou cestu poznání.

 

21. listopadu 2012 19:00

Východní proud / Eurazijos aborigenas

 

Francie / Litva / Rusko, 2010, 111 min

Režie: Šarunas Bartas

francouzsky, litevsky, rusky / anglické titulky / český překlad

Gena je typický outsider bez budoucnosti, bez práce, jen s problémy. Živí se pašováním drog a jeho operační prostor se táhne od Asie po Evropu. Když se rozhodne se vším přestat a ztratit se před svou minulostí ve Francii, zjišťuje, že tak jednoduché to nebude, protože do začátků je třeba sehnat peníze. A k těm vede jediná cesta. Z poslední zakázky mu zbývá ještě vyzvednout si platbu v Moskvě. Mafie jej ale nechce nechat jen tak odejít na odpočinek. Zběsilý útěk tak vede z Moskvy přes půl Evropy...

 

 

7. listopadu 2012 19:00

Výlet / Izlet

 

Slovinsko, 2011, 85 min

Režie: Nejc Gazvoda

slovinsky / anglické titulky / český překlad

Skromné, avšak působivé drama o třech přátelích ze střední školy, jejich vzpomínkách na minulost i obavách z budoucnosti. Výběr úchvatných lokací, sevřený scénář a podmanivá kamera vypovídají o pozoruhodném talentu scenáristy a režiséra Nejce Gazvody. Přitažlivá a temperamentní Ziva, urostlý voják Gregor a prostořeký, jizlivý gay Andrej vyrážejí k pobřeží, tak jak mívali ve zvyku v dobách bezstarostného mládí. Jenže nic není jako dřív, život dospělých je mnohem složitější.

 

 

24. října 2012 19:00

Víkend

 

Velká Británie, 2011, 96 min

Režie: Andrew Haigh

anglicky / český překlad

Měl to být klasický vztah na jednu noc. Nesmělý plavčík Russell si po večírku s přáteli ještě zašel do gay baru a ráno se probudil s kocovinou a Glenem. Přestože výchozí podmínky nebyly příliš nadějné a oba muži se lišili jak povahou, tak zkušenostmi a představami o vztazích, nedokázali si dát sbohem. Jejich společný víkend ubíhá v diskusích, drogách, sexu a znovu diskusích, při nichž postupně vycházejí na světlo další a další zážitky, názory, odhalují se jejich já, která v podstatě touží po tomtéž.

 

 

10. října 2012 19:00

Armadillo

 

Dánsko, 2010, 100 min

Režie: Janus Metz Pedersen

dánsky / české titulky

V únoru 2009 přijíždí na základnu Armadillo v jihoafghánské provincii Helmand skupina dánských vojáků v doprovodu dokumentaristy Januse Metze. Ten zde celých šest měsíců sleduje, jak probíhá život mladých vojáků necelý kilometr od tálibánských pozic. Výsledkem jeho práce je strhující a navýsost autentické válečné drama, které bylo na festivalu v Cannes po zásluze odměněno hlavní cenou v Týdnu kritiky.

 

 

26. září 2012 19:00

Pomáhat a chránit / The Guard

 

Irsko, 2011, 96 min

Režie: John Michael McDonagh

anglicky / české titulky

Komediální thriller ze západního pobřeží Irska o policistovi z malého městečka, který má konfliktní povahu, zvrácený smysl pro humor, umírající matku, zálibu v prostitutkách a hlavně ho vůbec nezajímá mezinárodní obchod s kokainem, kvůli kterému mu jednoho dne na dveře klepe agent FBI. Víc než aktivnímu řešení případu se věnuje posmívání a podrývání jeho autority. Okolnosti mu ale nepřejí a brzy bude nucen vzít věci konečně do vlastních rukou.

 

 

13. září 2012 19:00

Loverboy

 

Rumunsko / Švédsko / Srbsko, 2011, 95 min

Režie: Catalin Mitulescu

rumunsky / anglické titulky / český překlad

Mladík Luka žije na pustém rumunském venkově a je zapleten do obchodu s bílým masem. Bezstarostný pohled na svět a sebevědomé vystupování zkomplikuje vztah s mladou dívkou Veli. Snímek, natočený v dokumentaristickém stylu, vykresluje rozpor mezi nehostinným a monotónním rázem chudé krajiny a intenzivním životem mladých lidí, který vyplňují nevázané večírky, rychlá auta a pocity beztrestnosti.

 

20. června 2012 19:00

Mé jméno je láska / Io sono l'amore

 

Itálie, 2009, 120 min (italsky, rusky, anglicky s českými titulky)

Režie: Luca Guadagnino

Ema, ruská emigrantka, která se přivdala do bohaté milánské rodiny, žije v elegantním, pečlivě uspořádaném světě, kde povinnost vůči manželovi a dětem jsou nade vše. Náhodné setkání ale zažehne dlouho potlačované vášně a přivede ji na osvobozující cestu životní proměny. Film získal řadu filmových cen, mezi nimiž značná část patřila vynikajícímu hereckému výkonu Tildy Swinton.

 

14. června 2012 19:00

Filmový večer Skandinávského domu

 

Po předloňské přehlídce filmů natočených podle románů norského spisovatele Knuta Hamsuna bude červen tohoto roku patřit nejvýznamnějšímu norskému autorovi vůbec. Henrik Ibsen (1828-1906) sice neobdržel Nobelovu cenu za literaturu, ale bezmála všechny jeho divadelní hry se hrají i v dnešní době, a to díky své nadčasovosti a životnosti postav. Skandinávský dům uvede ve spolupráci s Kinem Evropský dům dvě filmová zpracování vycházející z Ibsenova díla.

První z nich, Terje Vigen (1917, Victor Sjöström) je legendární němý film, natočený podle Ibsenovy stejnojmenné básně; snímek Paní Inger na Østrotě (1975, Fru Inger til Østråt, Sverre Udnæs) je zpracováním rané Ibsenovy divadelní hry. Filmy vybrala známá teatroložka a odbornice na severskou kinematografii Karolína Stehlíková, která promítání doplní i krátkou přednáškou o filmových adaptacích Ibsenových děl.

Filmy jsou opatřeny anglickými titulky, budou také silmutánně tlumočeny do češtiny.

Terje Vigen (1917, Victor Sjöström) Námořník Terje Vigen přijde vinou jiného muže o svou rodinu. O několik let později se rodina tohoto muže stává na Terje Vigenovi závislou. Terje se musí rozhodnout, jestli se svému dávnému nepříteli pomstí, či nikoli.

Paní Inger na Østrotě (1975, Fru Inger til Østråt, Sverre Udnæs) Toto historické drama se odehrává v roce 1528. Hlavní postavou je vlivná norská šlechtična, usilující o nezávislost své země navzdory intrikám ze strany Dánů a Švédů, pro něž je Norsko pouhým pěšákem v jejich vzájemném souboji.

 

6. června 2012 19:00

Křtiny / Chrzest

 

Polsko, 2010, 86 min (polsky s českými titulky)

Režie: Marcin Wrona

Michal má vše, o čem kdy snil: rodinu, svou vlastní firmu a luxusní byt ve Varšavě. Jeho idylický život se však začne rozpadat, když se jeho starý přítel Janek objeví mezi dveřmi. Michal požádal Janka, aby šel za kmotra jeho nově narozenému synovi. Ti dva však nesdílí jen společnou minulost, ale také temné tajemství, které brzy donutí Janka se rozhodnout: vybrat si mezi dobrem a zlem. Vybrat si mezi životem a smrtí.

 

23. května 2012 19:00

Milostný život zbabělce / Ljubavni život domobrana

 

Chorvatsko, 2009, 95 min. (chorvatsky s anglickými titulky a českým simultánním překladem)

Režie: Pavo Marinkovic

Projekci osobně navštívil režisér filmu Pavo Marinkovic a bývalá programová ředitelka MFF Karlovy Vary Julietta Sichel.

 

Dobrý spisovatel je jenom ten, který si užívá kvalitního sexu. Tak zní verdikt editora, jenž je nespokojen se Sašovým nejnovějším rukopisem, který se pro svého autora měl stát únikem od ubíjející práce jídelního žurnalisty. Je pravda, že Sašův intimní život už poznal lepší chvilky. Jeho život naprosto změní návštěva nově otevřeného fitness centra, kde potkává masérku Ines.

 

10. května 2012 19:00

Welcome

 

Francie, 2009, 104 min

Režie: Philippe Lioret

Sedmnáctiletý Kurd Bilal přijíždí do francouzského přístavu Calais, aby se odtud dostal do Anglie za svou láskou. Na místě zjišťuje, že cesta do Anglie nebude tak jednoduchá, jak si představoval, a vymyslí bláznivý plán – chce přeplavat kanál La Manche. Neumí ale dobře plavat. V téměř neřešitelné situaci, s dluhem a bez prostředků uprostřed cizí země, se ho profesionálně i lidsky ujímá místní instruktor plavání Simon.

 

9. května 2012 19:00

Na stupních vítězů / Herbstgold

 

Německo / Rakousko, 2010, 94 min

Režie: Jan Tenhaven

V rámci projektu festivalu Jeden svět s názvem Promítej i ty! uvedeme dokumentární snímek, který loni získal na festivalu cenu diváků. Hrdiny tohoto velmi pozitivního snímku je pětice atletů a atletek z různých zemí Evropy, z nichž většině je téměř sto let. Jedním ze seniorů, který se připravuje na mistrovství světa ve finském Lahti, je také pan Jiří Soukup z Hradce Králové.

25. dubna 2012 19:00

Laponská odysea / Napapiirin sankarit

 

Finsko / Island / Švédsko, 2010, 92 min

Režie: Dome Karukoski

Janne dostane za úkol od své přítelkyně Inari koupit digitální set-top box. Když se ale vrátí bez něj i bez peněz, dostane od Inari ultimátum. Buď ho do dalšího rána přinese, nebo se s ním rozejde. Janne se tak vydává se svými kamarády na cestu, během které je vystaven mnohým výzvám, překážkám a pokušením. Komediální road movie ze studeného Laponska.

Další informace: www.laplandodyssey.com

 

Dech/Adem

11. dubna 2012 19:00

 

Belgie/Nizozemsko, 2010, 98 min

Režie: Hans Van Nuffel

V centru strhujícího příběhu mládí předčasně konfrontovaného se smrtelností stojí teenager Tom a jeho vzpoura proti údělu sdílenému se starším bratrem Lucasem – oba trpí nevyléčitelnou dědičnou chorobou zvanou cystická fibróza. Zatímco Lucas snáší svůj o stupeň horší zdravotní stav trpělivěji, sedmnáctiletý Tom se v intervalech mezi nemocničními pobyty bezcílně poflakuje se svými kumpány.

 

 

Juliiny oči / Los Ojos de Julia
28. března 2012 19:00

 

Španělsko, 2010, 112 min

Režie: Guillem Morales

Julia, žena trpící degenerativním onemocněním zraku, je zdrcena informací, že její sestra, postižena stejnou nemocí, spáchala sebevraždu. Řízena intuicí však sebevraždu odmítá a rozhodne se zjistit tajemství její smrti. Postupně začne odhalovat děsivou pravdu…Typický představitel španělských hororů z producentské dílny Guillerma del Tora, mimo jiné režiséra Faunova labyrintu.

 

 

Středa 14. března 2012 19:00

Yesmeni napravují svět / The Yes Men Fix the World

Francie / Velká Británie / USA, 2009, 87 min

Režie: A.Bichlbaum - M. Bonanno

Dokumentární příběh dvou dnes už světoznámých aktivistů (Andy Bichlbaum a Mike Bonanno), kteří se nehodlají smířit s tím, čemu ostatní lhostejně přihlížejí. Vstupují do prostoru, kde se mocní cítí nenapadnutelní. Jejich zbraněmi jsou především nápady, humor a média. Proměňují se ve falešné vrcholové manažery obřích korporací a v médiích spouštějí opravdová zemětřesení.

Oficiální stránka: http://theyesmenfixtheworld.com

Středa 29. února 2012 19:00

TILT

Bulharsko / Německo, 2010, 94 min

Režie: Viktor Chouchkov

Čtveřice kamarádů v Sofii si během posledních let komunismu vydělává na černém trhu a sní o vlastním baru v americkém stylu. Příchod osudové dívky a pád Berlínské zdi zamává vztahy mezi přáteli a tři z nich jedou za vidinou valut pracovat do Německa. Ale mezitím se Bulharsko mění na divoký východ, kde pro správné lidi peníze leží na ulici. Na rozdíl od líbezných vzpomínek českých filmařů na dobu konce komunismu, bulharská žánrově podložená výpověď drsně konfrontuje sny a ideály s popřevratovou kocovinou.

Středa 1. února 2012 19:00 

SNĚHY KILIMANDŽÁRA/LES NEIGES DU KILIMANDJARO


Robert Jules Guédiguian je francouzský filmový režisér. Pochází ze smíšené rodiny - jeho matka je Němka a jeho otec Armén. Své kořeny z otcovy strany připomněl ve svém filmu Le voyage en Armenie (2006). Guédiguian pochází z dělnického prostředí, jeho otec byl dělníkem v marseillských docích. Guédiguian se brzy začal zajímat o politiku a na určitou dobu byl svázán s francouzskou komunistickou stranou.

Svůj snímek Sněhy Kilimandžára popsal třemi slovy takto: věrnost, solidarita, mravnost.

O příběhu: Přesto, že Michel právě přišel o práci žije šťastný rodinný život se svou ženou Marie-Claire a jejich dětmi. Jsou hrdí na své postoje v odborové organizaci a vyhrané politické boje. Jednoho dne však do jejich života zasáhne loupežné přepadení, při kterém přijdou o své celoživotní úspory. Jejich šok je o to větší, když se dozví, kdo za útokem stojí. Drama Sněhy Kilimandžára je čerstvým vítězem filmové ceny Evropského parlamentu LUX 2011.

Sněhy Kilimandžára, režie Robert Jules Guédiguian

Drama, 2011, 90 min

 

Středa 22. 6. 2011

Etiuda&Anima

18. – 24. listopadu 2011, Krakov

www.etiudaandanima.com

Mezinárodní filmový festival Etiuda&Anima je pořádán v Krakově od roku 1994. Hlavní částí festivalu jsou dvě soutěže, které daly festivalu jeho jméno: soutěž studentských filmů, ve které soutěží hrané i dokumentární etudy, a soutěž filmů animovaných, ve kterých se setkávají díla studentů, zkušených profesionálů i nezávislých producentů. Kromě cen za nejlepší film (v animované sekci je to „Zlatý Žvahlav“) uděluje festival i cenu nejlepší filmové škole a nejlepšímu pedagogovi. Pro Kino Evropský Dům připravil festival dvě rozsáhlá animovaná pásma: výběr nejlepších polských snímků a pásmo oceněných filmů, které uvedeme v červnu.

 

Výběr polských snímků, 75 min

ŚNIADANIE, rež. Izabela Plucińska, 2006, 2’

WIEK KAMIENIA, rež. Marta Skrocka, 2007, 8’

DOKUMANIMO, rež. Małgorzata Bosek, 2007, 10’

SEKWENS, rež. Robert Sowa, 2007, 8’

REFRENY, rež. Wiola Sowa, 2007, 13’

WYWIJAS, rež. Andrzej Jobczyk, 2008, 6’

LASKA, rež. Michał Socha, 2008, 5’

UKRYTE, rež. Piotr Szczepanowicz, 2009, 7’

KTO BY POMYŚLAŁ, rež. Ewa Borysewicz, 2009, 11’

RYTUAŁ, rež. Zbigniew Czapla, 2010, 5’

Středa 8. 6. 2011

Český mír

Režie Vít Klusák a Filip Remunda

Celovečerní dokumentární komedie Český mír mapuje tři roky společenské i mediální „války“ o americký radar. Události, které po tři roky plnily stránky novin, dokumentaristé ukazují zblízka a s nadsázkou.

Dokumentární / Komedie, Česká Republika 2010, 108 min

Filmová groteska ve 104 minutách nezaujatě a přitom nesmlouvavě portrétuje obě barikády sporu: vládní kampaň v čele s lobbistou Tomášem Klvaňou a lidový odpor, jehož přirozeným vůdcem se stal starosta malé obce Trokavec, Jan Neoral. Film zachycuje nebývale silnou odezvu občanské společnosti. Dle výzkumů veřejného mínění se až 70 % českých občanů nesmířilo s plánem, že by v brdských lesích, v téže místech, odkud Rusové mířili na Západ, měla stát americká základna. Film - v němž se autoři neuchylují ke komentáři, který by diváka naváděl, co si má myslet - odhaluje, že příběh radaru byla nejspíš jedna velká blamáž. Politici buď z nevědomosti (a nekompetentnosti), nebo z tajemně úmyslných důvodů neříkali celou pravdu... Film otevírá diskuzi na téma, zda se musí Česko přimknout k velmoci nebo se jí bát a zda neobstojí samo. Ukazuje ideologické pohnutky v tomto rozhodování jako liché. Vrcholem paradoxu je také zjištění, že pointa předchozího filmu dvojice Klusák-Remunda Český sen o falešném hypermarketu je v ledasčem podobná s vyústěním radarové kauzy. Český mír je dokumentární komedie o povaze a kvalitě české demokracie 20 let od revoluce.

 

Středa 25. 5. 2011

Anim´Est

7. – 16. září, Bukurešť

www.animest.ro

Mezinárodní festival animovaných filmů Anim´Est je pořádán od roku 2006 v Bukurešti. Program festivalu sestává celkem ze šesti soutěžních sekcí. O cenu Trophy se utkávají snímky v mezinárodní sekci krátkých animovaných filmů, je zde sekce věnovaná studentským filmům, ale třeba i videu a reklamě. Od roku 2009 pak v hlavním festivalovém kině Patria fungují noční projekce v rámci sekce Creepy Animation Night, ve které jsou představovány provokativní, bizarní a hororové animované filmy za doprovodu živé hudby. Festival dává důraz také na podporu rumunské animované tvorby, kterou pravidelně uvádí v domácí soutěži, v sekci Balkanimation pak mapuje tvorbu okolních zemí. Nechybí ani doprovodné aktivity, workshopy, přednášky, koncerty a jiné aktivity, které jsou otevřené širokému publiku. Festival každoročně uvítá známá jména z oboru animace, v minulých ročnících jej navštívili například Bill Plympton, Georges Schwitzgebel, Juan Pablo Zaramella, John Dilworth či Mike Reiss. V Kině Evropský Dům bude uveden výběr nejzajímavějších snímků z posledních let.

Výběr krátkých filmů, 72 min

BIRDBOY Španělsko, 2010, 12 min režie: Pedro Rivera

CUDOTVORNO MLIJEKO / WONDERMILK Bosna a Hercegovina, 2010, 7 min režie: Ivan Ramadan FARD Francie, 2009, 13 min režie: David Alapont, Luis Briceno

STEINFLIEGEN / STONEFLIES Německo, 2009, 15 min režie: Anne Walther

THE FOX SISTERS Dánsko, 2010, 7 min režie: Stine Nymand Svensson, Elianna Morningstar Hansen

VOVÔ Velká Británie, 2010, 3 min režie: Luiz Lafayette Stockler

ZBIGNIEV’S CUPBOARD Polsko/Velká Británie, 2010, 15 min režie: Magdalena Anna Osinska

Středa 27. 4. 2011

Ostrava Kamera Oko

23. září – 2. října 2011

Ostrava

www.filmfestivalostrava.com

Ostrava Kamera Oko je mezinárodní filmový festival zaměřující se na kameramanskou tvorbu, který vznikl v roce 2009 jako součást kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Kromě oficiální části festivalu, kterou tvoří mezinárodní a národní soutěž, OKO nabízí také množství workshopů a přednášek týkajících se kamery, kameramanů a jejich řemesla. Jako jediný festival v Česku nabízí OKO vyzdvihnutí vizuální stránky filmu. Zakládá si výlučných projekcích, osobnostech kameramanského řemesla a vůbec vizuálně podmanivých zážitcích vystupujících za hranice běžné tvorby, láká mimo jiné na unikátní příležitost zhlédnout filmová díla v netradičním prostředí jako jsou Národní kulturní památka v dolní oblasti Vítkovic, náplavka Sýkorova mostu nebo Důl Hlubina.


Kdesi mezi tady a teď

Režie: Olivier Boonjing

Belgie, 2009, 74 min

Luise se vrátila do Belgie z dlouhé cesty po Asii, ale snaží se samotný návrat ještě trochu odložit. Na nádraží v Bruselu si Luise všimne Adrian, který se ji, místo toho, aby odjel z Bruselu, rozhodne následovat. Jejich společné putování nočním městem se odehrává ve chvíli "někde mezi tady a teď". Nezávislý snímek s poutavou kamerou vypráví o cestování jako životním stylu a o náhodných setkáních, které přináší.

Středa 13. 4. 2011

Mezipatra

Filmový festival Mezipatra již jedenáctým rokem upozorňuje na diverzitu v české společnosti a práva sexuálních menšin. Každý rok přináší do českých kin desítky filmů, mezi nimiž jsou jak klasická filmová díla mezinárodní kinematografie, tak nejnovější snímky renomovaných filmových tvůrců a tvůrkyň, jejichž premiéry se uskutečnily na festivalech v Cannes nebo Berlinale, stejně jako krátké filmy nebo dokumenty. V posledním roce také festival prezentoval nejnovější tvorbu mladé filmařské generace z pražské FAMU. Vedle filmového programu mají Mezipatra také bohatý doprovodný program prezentující mezinárodní i česko-slovenskou výtvarnou tvorbu, divadlo nebo literární čtení. Pro publikum, které se chce zapojit do diskusí, je každoročně připravena populární série diskusních setkání Queer Café, kde každoročně probíhají debaty na aktuální témata týkající se rozmanitosti sexuálních identit a respektu k lidským právům ve společnosti. Festival od prvního ročníku navštívilo přes 75 000 diváků a divaček. Pro Kino Evropský Dům vybral programový tým mezipater film Vykopni, uvedený na zatím posledním ročníku festivalu v listopadu 2010.

Vykopni, režie Rikki Beadle Blair, Velká Británie 2009, 99 min

Co se stane, když se má fotbalové mužstvo gayů v neonově růžových dresech utkat s družstvem drsných machrů (hrajících samo sebou v modrém)? V průběhu utkání se na povrch dostávají problémy jednotlivých hráčů, nehledě na jejich sexuální orientaci, které neustále brání v dokončení utkání, a přivádějí k šílenství rozhodčího i přihlížející fanoušky a fanynky.

Středa 30. 3. 2011

Festival dei Popoli

Festival dei Popoli, který nepřerušeně funguje již od roku 1959, patří k největším a nejstarším dokumentárním filmovým festivalům nejen v Itálii. Svým zaměřením obrací hlavní pozornost na dokumentární filmy se sociální tematikou, ale samotný záběr je mnohem širší, ať už jde o jednotlivé retrospektivy významných tvůrců nebo představení jednotlivých národních kinematografií v oblasti dokumentu.

Festival během své historie přivítal na domácí půdě mnoho známých režisérů, jako jsou Jean Rouch, Ken Loach, Vittorio de Seta, Fred Wiseman, Richard Leacock, Gianfranco Mingozzi, Lindsay Anderson, Abbas Kiarostami, Nagisa Oshima a další. Cílem festivalu je nejen podporovat dokumentární film v Itálii i zahraničí (od roku 2008 existuje také jeho americká verze New York Documentary Film Festival), ale věnuje se i činnosti pedagogické a archivní. V současnosti má festival ve svém archívu přes 15.000 zdigitalizovaných titulů, pořádá také kurzy pro filmaře a aspirující dokumentaristy.

 

 

 

Festival dei Popoli

13. – 20. listopadu 2010, Florencie

www.festivaldeipopoli.org

 

Středa 16. 3. 2011

ART FILM FEST

Představit filmy, které rezonují ve světě, přinést na Slovensko snímky oceněné na prestižních filmových festivalech, poskytnout prostor milovníkům kvalitního filmu, uvést na Slovensku osobnosti různých filmových kultur světa, zviditelnit národní kinematografii. To jsou jen některé z cílů Mezinárodního filmového festivalu Art Film Fest, který patří mezi nejvýznamnější kulturně-společenské a především filmové události roku.

Dominantou festivalu je Mezinárodní soutěž hraných filmů. Mohou se jej zúčastnit tvůrcové, kteří v profesionálních podmínkach vytvořili svůj první, druhý anebo třetí celovečerní hraný film. Nesoutěžní sekce prezentují díla etablovaných umělců, významné filmy národních kinematografií, kultovní snímky, které se zapsaly do historie kinematografie či tematicky zaměřené filmové projekty.

Ďakujem, dobre

Mátyás Prikler, SR 2009, 40 min

 

Erotic Nation

Peter Begányi , SR 2009, 70 min

 

„Ďakujem, dobre i Erotic Nation na jednej strane reprezentujú ďalšie úspešné prejavy oživenia zabudnutej „vreckovej“ kinematografie – na poli hraného i dokumentárneho filmu. Na strane druhej nádejne naznačujú  ako sa Slováci aj prostredníctvom filmu učia kriticky, resp. až sarkasticky reflektovať seba samých, to čo sa v ich životoch rozkladá, ostáva trápne alebo provinčné.“

 

 

Středa 2. 3. 2011

PÁSMO LITEVSKÝCH DOKUMENTŮ

Po pásmu krátkých filmů z Estonska představujeme další pobaltskou republiku.  Realitu litevského venkova ukáže  poetický dokument manželů Gruodisových  „Řeka“, který byl oceněn například i na minulém ročníku karlovarského festivalu (cena za nejlepší dokumentární film do 30 minut),  nedávnou historii země pak připomene Geidre Beinoriute  filmem  „Žili byli dědeček s babičkou“, ve  kterém se mísí dokument s animací a dokresluje tak osobité vyprávění o osudu jedné rodiny (nejen)  za druhé světové války.  Oba filmy budou uvedeny v originálním znění s českými titulky.

 

Řeka (2009, 30 min)

Režie: Julia Gruodienė a Rimantas Gruodis

dokumentární / české titulky

 

Film Řeka

Dokumentaristé Julija Gruodienéová a Rimantas Gruodis nás zavedou do zapadlé vesničky kdesi v Litvě, kterou od okolního světa odděluje řeka. Místním lidem tak nezbývá než se každý den trmácet na pramičkách na druhý břeh a pak absolvovat dlouhou cestu do nejbližšího města. To se ale týká především školou povinných dětí, místním nezaměstnaným mužům stačí vyjet pro zásoby vodky jednou za týden. Tvůrci nás se zdejším životem, jemuž udává rytmus řeka, seznamují formou úsměvných komentářů vesničanů a výmluvných záběrů vizuálně vytříbené kamery.

 

Žili byli dědeček s babičkou (2007, 30 min)

Režie: Giedrė Beinoriūtė, animace: Gabrielė Baltrušaitytė

dokumentární animovaný / české titulky

Film Žili byli dědeček s babičkou

Dokumentární animované vyprávění o režisérčiných prarodičích, kteří byli roku 1948 vyhnáni na Sibiř. Bolestná etapa dějin Litvy je vyprávěna velmi osobně, v podobě pohádkového žánru. Vypravěčkou je malá dívka, která události popisuje dětskýma očima. Film je mozaikou rodinných fotografií, materiálů z národního archivu a animovaných vstupů. 

Středa 2. 2. 2011 19:00

MEZINÁRODNÍ FESTIVAL KRÁTKÝCH FILMŮ FILMINI

 

Mezinárodní Festival krátkých filmů Filmini, pořádaný od roku 2007 v Sofii neziskovou společností Seven, je jednou z nejvýznamějších filmových událostí v Bulharsku a na Balkáně obecně. Letos v říjnu proběhl jeho 4. ročník. Festival promítá krátké hrané i animované filmy a uděluje cenu Filmini v 5 různých kategoriích, jeho úkolem je zvyšovat obecné povědomí o současném krátkém filmu, objevovat a podporovat nové balkánské autory a podněcovat snahu o nezávislý pohled a neotřelý styl v krátkém filmu . Elena Mosholova z programového týmu festivalu připravila pro Kino Evropský Dům kolekci krátkých filmů z posledních let.

Mezinárodní Festival krátkých filmů Filmini (13. – 17. října 2010, Sofie), www.filmini.org

Středa 16. 2. 2011 19:00

PÁSMO KRÁTKÝCH FILMŮ Z ESTONSKA

 

Bibendum (2009, 16 min)

Režie: Augustas Liiv

Krátká satirická komedie o britském řidiči kamionu ztraceném kdesi uprostřed Estonska,  jehož jediným přítelem na cestě je panáček Michelin.

Každá cesta je rovná dokud nezahne. „Bibendum” je krátká satirická komedie o anglickém řidiči kamionu Mackym, který je na cestě do Ruska. Macky je osamělý muž, jehož jediným společníkem na cestě je maskot společnosti Michelin. Jejich přátelství je podrobeno zkoušce, když je při zastávce na opuštěné benzinové pumpě panáček Bibendum ukraden z korby Mackyho kamionu. Macky se rozhodne nepokračovat ve své cestě a snaží se svého kamaráda najít. Oba jsou tak vtaženi do dobrodružného života místní vesnice.

 

Piggy (2009, 28 min)

Režie: Mihkel Ulk

Karin a Riho jsou manželé již 15 let. Riho je frustrovaný dělník, který celý život pracuje ve stejném vepříně, jeho žena, která pracuje tamtéž jako veterinářka, už má dost jeho slibů o lepší budoucnosti.

 

Unlucky Talisman (2009, 19 min)

Režie: Jüri Mutikka

Mladý muž se po po letech studií v cizině vrací do Estonska , kde se setkává se svojí bývalou láskou.

 

Ecologia (2010, 30 min)

Režie: Julia Kozireva

Máša se vrátila z americké imigrace a marně se snaží zapadnout do uzavřeného světa panelového sídliště, zacyklených rodinných rituálů a nudných večírků – prostředí, kde vyrůstala a které, jak se zdá, je jí předurčeno. Jediný, s kým se spřátelí, je roznašeč vody Vitalij. Bude on jejím vykupitelem z poněkud bezútěšné představy o vlastní budoucnosti?

***

Středa 19. 1. 2011 19:00

ŽIVOT PODLE IONA B. (Rumunsko 2009, 60 min)

Rumunský dokument z produkce HBO, který natočil Alexander Nanau, sleduje osud bezdomovce Iona B. Dvaašedesátiletý muž, který přebývá na dně šachty na odpadky na okraji Bukurešti, kdysi snil o tom, že se stane filmovým režisérem a v 70. letech začal vytvářet pozoruhodné koláže, jimž říkal „moje filmy“. Znalo je však jen pár zasvěcených. Ion netoužil po penězích, ale po klidném místě, kde by mohl žít a pracovat. V prosinci 2007 o něm náhodou uslyšel mladý majitel umělecké galerie Dan Popescu, vyhledal ho a prohlédl si jeho díla. Byl z nich tak nadšen, že se rozhodl, že bezdomovce Iona a jeho koláže představí veřejnosti. Rok nato už Ion má vlastní domov a patří mezi nejváženější současné rumunské umělce. Vystavuje v Londýně, Paříži a dalších velkoměstech a umělecký svět zná celé jeho jméno Ion Barladeanu.

scénář, kamera, režie: Alexander Nanau

střih: Mircea Olteanu

hudba: Dan Parvu

Filmový festival Crossing Europe v Linci

 

Středa 5. 1. 2011 19:00

Movimentos Perpetuos: Cine-Tributo a Carlos Paredes (Portugalsko, 2006, 68 min)

Dokument natočený jako hudební kompozice o sedmnácti větách je poctou portugalskému hudebníkovi a kytarovému virtuozovi Carlosovi Paredesovi. „Movimentos Perpetuos“ je dialogem mezi umělcovou kytarou a kamerou, která díky použitému Super8 formátu evokuje intimní náladu starých rodinných filmů, poskládaných z drobných životných vzpomínek. Záznam Paredesova koncertu z Auditoria Carlose Alberta v portugalském Oportu z roku 1984 je tak pouze odrazovým můstkem pro vyprávění o jeho životě, složeném z příběhů o boji s nepřátelským režimem, o vězení, o úspěších a pádech, o celoživotní vášni k hudbě.

režie: Edgar Pêra

Lisabonský nezavislý festival INDIELISBOA

 

Středa 15. 12. 2010

Filmový večer s Hansem Christianem Andersenem

 

Divoké labutě (De vilde svaner, 2009, 58 minut)

Jedna z nejhezčích pohádek Hanse Chrisitiana Andersena

Princezna Eliška žije spokojeně se svými jedenácti bratry, ale jen do té chvíle, než se její otec znovu ožení. Nová královna má čarodějné schopnosti a krále záhy donutí, aby vyhnal Elišku z domu. Mezitím se také zbaví Eliščiných bratrů tím, že je promění v labutě. Na novém zfilmování pohádky spolupracovala dánská královna Margrethe II., která vytvořila scénografii a kostýmy a rovněž si ve filmu zahrála malou roli.            

 

Viděl jsem tu zemi (Jeg så det land, 2005, 60 minut )

Roadmovie po stopách Hanse Christiana Andersena

Mezi lety 1833 a 1834 uskutečnil Hans Christian Andersen první delší cestu do zahraničí. Tato cesta měla zásadní vliv na jeho spisovatelskou dráhu, neboť nedlouho poté dosáhl prvních literárních úspěchů. Kunsthistorik a spisovatel Hans Edvard Nørregård Nielsen v roce 2003 zopakoval Andersenovo putování ze Švýcarska přes Alpy až do Itálie. Seznámíme se tak s místy, která Andersen kdysi navštívil a díky jeho kresbám a úryvkům z korespondence pochopíme, jak byl Andersen svými zážitky ovlivněn.    

Filmy budou uvedeny v původním dánském znění s českými titulkami.  

Filmový večer uvede historik PhDr. Zdeněk Hojda krátkým povídání o Andersenových cestách do Čech.

Filmový večer pro vás připravujeme ve spolupráci se Skandinávským domem a za podpory Ministerstva kultury.

Skandinávský dům vychází z toho, že v ČR zatím neexistuje oficiální kulturní institut (obdoba Goethe institutu či Francouzského institutu), který by zaštiťoval země evropského Severu. Jelikož ale lidé v ČR mají o kulturu, tradice a přírodu zemí evropského Severu velký zájem, snaží se sdružení alespoň částečně roli severského kulturního centra naplňovat. Za tímto účelem pořádá výstavy výtvarného umění, odborné a populární přednášky, filmová promítání, koncerty a další tematicky zaměřené společenské, vzdělávací a osvětové aktivity, mezi které patří i provoz informačních webových stránek http://www.skandinavskydum.cz/.

Plakát k promítání pdf - 190 KB [190 KB]

Promítané snímky a bezplatné povolení k projekci poskytla společnost JJ Film. 

Středa 8. 12. 2010 19:00

Bibliothèque Pascal

Dvě dekády od pádu železné opony stále nesmazaly rozdíly mezi zeměmi bývalých bloků. Koprodukční drama s prvky magie, tragikomedie i thrilleru vypráví o tom, že pokud život nestojí za nic, geografickým přesunem se zničehonic nezlepší. Hlavní hrdinka Mona s maďarsko-rumunskou krví vypráví nebývale příjemnému úředníkovi na sociálce svůj příběh. Chce totiž získat zpět do péče svou malou dcerku, kterou nechala u tety, když se vydala na Západ hledat „štěstí“. Zkušenosti, které Mona získává během své nedobrovolné prostituce v liverpoolském bordelu pojmenovaném Pascalova knihovna, zrovna příjemné nejsou. Mizanscéna dýchá zvláště nechutnou atmosférou, která jako kdyby vznikla spojením mléčného baru z Mechanického pomeranče a většiny videoklipů Lady Gaga. Fantaskní sekvence režisér obhajuje zvykem z dětství, kdy si v šedi sídliště představoval „barevnější" realitu. 

 

Maďarsko, Německo, Velká Británie,  2010,  105 min

režie:   Szabolcs Hajdu

scénář:   Szabolcs Hajdu

kamera:   András Nagy

hudba:   Flanger, Burnt Friedman a Atom

hrají:   Orsolya Török-Illyésová , Andi Vasluianu, Shamgar Amram, Oana Pelleaová, Lujza Hajduová, Razvan Vasilescu

Szabolcs Hajdu se narodil roku 1972 ve východomaďarském Debrecínu. Studoval v Budapešti na filmové a divadelní univerzitě. Poté, co režíroval několik krátkých filmů, debutoval s celovečerním snímkem Mizerné věci (2001), díky kterému byl oceněn jako nejlepší mladý maďarský tvůrce na Maďarském filmovém týdnu 2000. Celou řadu cen z prestižních filmových festivalů si odnesly i jeho další dva celovečerní filmy: Tamara (2004) a především snímek Bílé dlaně (2006), fascinující příběh gymnastického drilu s dokonale sestříhanými a rytmizovanými sekvencemi, nadchnul diváky na celém světě.Nejnovější Hajduův počin Bibliotheque Pascal (2009) získal cenu za nejlepší maďarský film loňského roku.

Středa 24. 11. 2010 19:00

25. Evropský festival krátkých filmů v Brestu

 

Druhý největší festival krátkých filmů ve Francii s programem představujícím více než 200 filmů, s cenami přesahujícími 40 000 euro a s více než 48 000 návštěvníků a 600 profesionály, Evropský festival krátkých filmů v Brestu přináší každoročně filmy z více než 25 zemí.

Program tvoří zejména hrané soutěžní filmy, ale i animované filmy v sekci Panorama a mnoho dalších doprovodných akcí.

Festival má i sekci zaměřenou přímo na mladé diváky. Brestský festival bedlivě sleduje vývoj krátkého filmu a každoročně pořádá evropský trh krátkých filmů s promítacím a konferenčním sálem, kde mají profesionálové možnost shlédnout více než 1 600 filmů a účastnit se workshopů a kulatých stolů.

V Kině Evropský Dům festival představí zhruba hodinové pásmo vybraných hraných filmů z posledních let.

Středa 10. 11. 2010 19:00

Trešeta

Na malém ostrůvku v jadranském moři přežívá již jen pár obyvatel, mezi nimi i čtyři přátelé, kteří každý večer hrají karetní hru zvanou „trešeta“. Poté, co jeden z nich zemře, se ostatní zoufale snaží najít čtvrtého do hry. Pokusí se tak postupně přemluvit místního kněze, policistu, vesnického blázna či muže z města, který si sem přijel vyhlédnout letní byt... Jejich hledání se postupně proplétá s osudy jednotlivých obyvatel ostrova a odhaluje jejich hluboko skrytá tajemství.

Film byl oceněn například na filmových festivalech v Bergamu, Mannheimu, Bukurešti, Houstonu či  Neapoli.

 

Autoři snímku:

Dražen Žarković se narodil v Záhřebu v roce 1970 a vystudoval filmovou a televizní režii na Akademii múzických umění. Od roku 1993 se jako nezávislý autor podílel na mnoha dokumentárních a hraných projektech, především jako scénárista a režisér. Za filmy Čakaj me (1993), Hunt for Oneself (1994), Šalter (2001) a Novogodišnja pljačka (1998) získal cenu Oktavijan Chorvatské asociace filmových kritiků. Po úspěchu “Trešety” režíroval několik úspěšných televizních sitcomů.

PavoMarinković se narodil v Záhřebu v roce 1967 a vystudoval scénáristiku na Akademii múzických umění. V devadesátých letech napsal řadu úspěšných divadelních her, poté se přesunul do Chorvatské státní televize, kde vytvořil scénáře k několika televizním filmům a seriálům. Film Trešeta – příběh ostrova napsal a také spolurežíroval s Draženem Žarkovićem. V roce 2009 představil svůj celovečerní režijní debut Milostný život zbabělce, který byl oceněn na filmovém festivalu v Pule.

Režisér Pavo Marinković se osobně zúčastnil filmového večera v Evropském domě.

Středa 27. 10. 2010 19:00

Cosmonauta

 

Mladá Luciana,  fascinována úspěchy ruských kosmonautů, se stává nadšenou komunistkou. Když se zamiluje do hezkého mladého vedoucího její skupiny, zakusí spolu s euforií raketového startu první lásky a krátkém romantickém stavu bez tíže i prudký pád na zem. Zjistí, že mít kluka a přebrat milence kamarádce je moc i na komunisty a její nepřizpůsobivost, dravost a vznětlivost zase moc silné kafe pro její skupinu. Když jí dospělí z místní Italské komunistické strany zavrhnou, nemůže běžet ke svému bratrovi, aby ji utěšil, jako když byla malá. Luciana nemá na výběr a stejně jako první žena ve vesmíru Valentina Těreškovová, musí i ona vyřešit všechny svoje problémy sama.

 

International Women's Film Festival Dortmund|Cologne

 

Festival vznikl nedávným spojením proslulých festivalů zaměřených na tvorbu žen režisérek Feminale a femme totale, které se konaly od 80. let v Kolíně nad Rýnem a Dortmundu. V současnosti se IWFF koná střídavě v obou těchto městech a ve velmi krátké době se stal jedním z nejvýraznějších festivalů svého druhu na světě. Nabízí ideální platformu pro prezentaci nejnovější tvorby a trendů ve vztahu k ženám pracujícím ve všech oblastech produkce filmu.  Jedinečnou příležitost představit svou práci v tomto kontextu mají na festivalu nejen ženy režisérky, ale také kameramanky, střihačky a zástupkyně dalších filmových profesí.

Za film Cosmonauta získala režisérka Susanna Nicchiarelli v roce 2010  cenu pro Nejlepší debutový film v mezinárodní soutěži.

 

Dortmund

12. – 17.  Dubna 2011

www.frauenfilmfestival.eu

 

Středa 29. 9. 2010 19:00

ÉCU The European Independent Film Festival

 

Cílem festivalu ÉCU je objevování, propagace a prezentace tvorby těch nejlepších nezávislých filmových talentů z celého světa. ÉCU představuje tvůrce, jejichž filmy prokazují kvalitu a inovativní a nezávislý přístup jak ve formě, tak v obsahu.  Kromě evropských režisérů, jimž festival věnuje nejvýraznější pozornost, se v programu každoročně objevují i filmy nezávislých filmařů z USA, Afriky a Asie. Od svého vzniku v roce 2006 se ÉCU vyvinul v jeden z nejvýraznějších evropských festivalů nezávislého filmu a do Paříže, kde se festival každoročně koná, se sjíždí stovky tvůrců a tisíce diváků.  Film Las 2 Vidas de Andrés Rabadán získal na letošním festivalu cenu Nejlepší evropský celovečerní film a The Highest Low byl oceněn jako nejlepší studentský film.

12. – 14. března 2010

www.ecufilmfestival.com

 

The Highest Low

Po autonehodě dokumentuje dvacetitříletá autorka filmu svůj boj o návrat života k normálu.

UK 2009, 12 min, Louisa Mayman

 

Las 2 Vidas de Andrés Rabadán

V roce 1994 se Andrés Rabadán vzdal policii. Byl obviněn z úmyslného vykolejení tří vlaků a vraždy svého otce. Během soudního přelíčení u něj byla diagnostikována schizofrenie a následně byl umístěn do psychiatrické léčebny, kde měl strávit dvacet let. O jedenáct let později se navzdory tvrzení lékařů cítí být uzdravený. Protože pro sebe nevidí naději, rozhodne se utéct. Příchod nové lékařky a prohlubující se vztah s jednou ze sestřiček ho nakonec přinutí hledat ve své minulosti důvody, které ho dovedly až ke spáchání hrozivých činů. Ve Španělsku velmi oblíbený žánr kriminálních filmů inspirovaných skutečnými událostmi zde rozvíjí příběh reálné postavy člověka, který si v současnosti odpykává trest ve vězení v Barceloně.

Španělsko, 2008, 84 min

režie: Ventura Durall    

scénář: Ventura Durall, Andrés Rabadán              

kamera: Mauro Herce                                     

hudba: Toni Mir                                                                                 

střih: Martí Roca              

producent: Ventura Durall, Oscar Romagosa                                        

hrají: Àlex Brendemühl, Mar Ulldemolins, Andrés Herrera, Clara Segura, Paul Berrondo, Andy Fukutome              

trailer: http://www.youtube.com/watch?v=vgrqtTYOh5Y

 

 

Středa 13. 10. 2010 19:00

Ždárský trpaslík

 

Festival Žďárský trpaslík pořádá od roku 2001 Hifiklub Žďár nad Sázavou a původně byl určen hlavně pro amatérské filmaře z oblasti Vysočiny, kterým podobná akce dlouho chyběla. Dnes má účastníky z celé ČR i ze Slovenska.

Na rozdíl od mnoha jiných podobných soutěží se organizátoři a porotci snaží přistupovat k autorům a jejich dílům s maximální otevřeností, nediskriminovat je pro povrchní technické či řemeslné nedostatky a oceňovat naopak jejich upřímnost a spontánní kreativitu, která je mnohdy činí zajímavými. To je případ proslulého „enfant terrible“ českých amatérů Vladimíra Ruly nebo Lubomíra Havrdy z Klamoše. Festival nemá žánrová ani tematická omezení a jeho součástí je i soutěž „Videorallye“, ve které mají účastníci za úkol na místě natočit krátký film na dané téma.

Pro Kino Evropský dům jsme připravili hodinový program nejzajímavějších filmů z proběhlých ročníků festivalu. Od filozofických podobenství po brutální poezii nejosobnějších filmových výpovědí, v nichž dávají autoři nepokrytě najevo své nekompromisní postoje. Díla, která vzbuzují někdy úsměv, jindy úžas a někdy i šok. Filmy amatérského Tarantina Mikoláše Orlického, filmového básníka stromů - debutanta zralého věku Luboše Havrdy, legendárního železničního esejisty Vladimíra Ruly, sofistikovaného postmodernisty Miloše Kameníka či nezařaditelných tvůrců Trnkátora Trnky a Mr.Noona z produkce Pornoon. Večer, který vám možná otevře netušené nové kulturní obzory.

10. Žďárský trpaslík, Žďár nad Sázavou 15. - 16. října 2010

www.zdarskytrpaslik.cz

 

Středa 15. 9. 2010 19:00

SOUTH

Bankovní loupež se nevydařila a obsah záhadného deníku rozhodí Bruceovu každodenní rutinu. FBI už mu dýchá na krk a Bruce by dal cokoliv za to, aby mohl utéct své minulosti. Útěk před zákonem ale brzy začne připomínat temné pátrání po vlastní identitě – a záhadný deník se znepokojivými kresbami se zdá tak strašně povědomý.

Rakousko,  2009, 100 min

režie, scénář, střih: Gerhard Fillei, Joachim Krenn

kamera: Joachim Krenn, Jarrod Kloiber

zvuk: Spencer Snygg

hudba: Sascha Selke

produkce: finnworks, AdriAlpe-Media

koprodukce: bm:ukk/if, ORF Film/Fernsehabkommen, Austrian Film Commission

hrají: Matthew Mark Meyer, Claudia Vick, Sal Giorno, Tim Kirkpatrick, Jimena Hoyos

Joachim Krenn (1964, Wolfsberg) vystudoval reklamu a filmovou techniku. Gerhard Fillei (1963, Villach) studoval techniku, výrobu a scénografii pro divadlo a výtvarné umění. Oba nyní pokračují ve vzdělání v oboru režie a herectví na univerzitě v New Yorku. Společně natočili filmy Red (2008), Rape (2008), Secret (2008), Moloch (1995).

www.south-themovie.com

 

DIAGONALE

Festival des österreichischen Films

Festival rakouských filmů Diagonale je hlavním místem pro prezentaci a diskuzi o rakouském filmu. Od roku 1998 je jarní festival ve Štýrském Hradci (Graz) oblíbeným místem setkání jak milovníků filmu, tak filmových profesionálů. Rozmanitost filmů uváděných na Diagonale zrcadlí současné trendy v rakouské filmové produkci, různorodost přístupů k estetice, technice, jednotlivci či politice a dává je do kontextu filmové kultury ostatních evropských zemí. Toto setkání s rozmanitými formami rakouského filmu vyzývá, baví a rozšiřuje obzory a díky důrazu na sociopolitickou a kulturní situaci obklopující filmové prostředí podněcuje ke kritické debatě. Film South byl na letošním ročníku festivalu oceněn za nejlepší umělecký střih pro hraný film.

Graz, 22. - 27. března 2011

www.diagonale.at

 

Středa 1. 9. 2010 19:00

CANARIAS EN CORTO

 

V roce 2005 se vláda Kanárských ostrovů rozhodla podporovat a propagovat regionální kulturu tohoto samostatného regionu Španělska také prostřednictvím zvláštního programu pro mladé filmaře a jejich krátké filmy. Vytvořila speciální projekt s názvem Canarias en corto, volně přeloženo Kanárské ostrovy “v krátkosti” a také “v krátkém filmu”, jež si vytkl za cíl podpořit každý rok produkci a distribuci sedmy krátkých filmů, které vznikají na tomto autonomním území. Do letošního roku tak v rámci tohoto programu postupně vzniklo již třicet pět krátkých hraných filmů, které se úspěšně vydaly po festivalech celého světa, ať už samostatně nebo jako součást této speciální kolekce. V sedmičce filmů z roku 2009 se příznačně mísí humor, poezie, sny, úzkost i sex a pochopitelně se tu musí alespoň na chvilku mihnout také pláž a moře. 

Více informací: www.objetivocanarias.com

 

V rámci filmového večera jste mohli shlédnout tyto snímky:

Ante tus ojos (Před tvýma očima)

2009, 25 min, dir. Aarón J. Melián

Je pravda, že se člověku před smrtí promítne celý jeho život před očima? Cesar a Ana přemýšlí, jestli budou mít na co vzpomínat.

 

El contratiempo (Chybička)

2009, 10 min, dir. David Cánovas

Gabriela Moru navštíví pojišťovací agentka, s kterou se domluvil na uzavření pojistky.

 

Ona

2009, 10 min, dir. Pau Camarasa

Dva cizinci se milují, aniž by se znali, aniž by prohodili jediné slovo. Setkají se na plovoucím pontonu daleko od břehů pláže.

 

Sueño Fronterizo (Hranice)

2009, 20 min, dir. David Delgado San Ginés

Muž. Spí. Možná sní. Jsou to jeho noční můry nebo možná je to druhý život, který žije – to záleží na divákovi. 

 

Dime que yo (Řekni, že já)

ON a ONA se potkávají zrovna, když se rozcházejí. On opuštěn svou partnerkou, její partner opuštěn jí.

 

Negritud

2008, 7 min, dir. Patrick Bencomo

Útěk z po staletí opuštěné vesnice, hledání života a živobytí.

 

Něco k přiučení (Algo que Aprender)

2009, 15 min, dir. Maria Eugenia Arteaga

Daniela hledá ilustrátora pro své pornografické povídky. Andrés je ilustrátor. Jejich telefonáty jsou hovory o sexu i sex po telefonu.

 

 

Středa 23. 6. 2010 19:00

Des hommes

Žena mluví o jednom muži, pak o dalším a dalším. Ta žena je prostitutka a muž o kterém mluví je někdy zákazník nebo bratr, soused, šéf, kamarád z dětství, prodavač z obchodu na rohu, milenec, syn nebo kolemjdoucí.  Dokument se jemně dotýká tohoto každodenního života za neonovými světly. Rutina, něha, touha, čekání, obyčejnost – dokument o intimitě.

Belgie, 2008, 70 min      

Režie : Khristine Gillard

Kamera : Sébastien Koeppel

Zvuk: Manu de Boissieu

Střih : Khristine Gillard

Hudba : prairie

Producent : Ambiances…asbl

Koproducent : Tabula rasa,

Alea Jacta , PBC Pictures

 

Festival International du Film Francophone de Namur

V roce 2010 oslaví FIFF své 25. výročí. Tento festival, který je jednou z významných národních a mezinárodních kulturních událostí, se vždy soustředil na kvalitní frankofonní filmy.  Namurský festival je podporován Mezinárodní federací filmových producentů (FIAPF) a věnuje se propagaci kulturní rozmanitosti. Každý rok je na festivalu promítáno kolem 150 celovečerních, krátkých a dokumentárních filmů z nejméně 15 zemí. Kromě promítání filmů jsou na festivalu organizovány workshopy a diskuze o psaní filmových scénářů, produkci a distribuci filmů zaměřené na rozvoj dovedností filmařů. Protože se festival mimo jiné snaží vzdát čest belgickým filmařům, nabízíme belgický dokument promítaný na festivalu v roce 2009 režírovaný talentovanou Khristine Gillardovou a produkovaný Ambiances, produkční společností se sídlem v Namur. S jeho silným tématem, přesnou a citlivou uměleckou vizí se nám dokument Khristine Gillardové zdál ideálním příkladem energie belgického filmu o kterou bychom se rádi podělili s diváky Kina Evropský dům.

1. – 8. října 2010

www.fiff.be

Projekci filmu Des Hommes uvedl zástupce festivalu Festival International du Film Francophone de Namur, Herve Le Phuez. 

 

 

Středa 9. 6. 2010 19:00

Louisa, její otec, její matky, její bratr a její sestry

Louise, son père, ses mères, son frère et ses sœurs

Je čas večeře, spousta hluku a zábavy. Neobvyklá rodina sedí kolem stolu. Lousina rodina: její otec, dvě matky, nevlastní matka, bratři a sestry. Francoise a Gerard jsou zamilovaní už 44 let. Mají tři děti. Sybille a Sylviane jsou zamilované už 23 let. Chtěly děti a tak poprosily svojí kamarádku Francoise, aby jim „půjčila“ Gerarda, jejího manžela. A ona na to kývla.

Francie, 2004, 56 min

Režie: Stephane Mercurio a Catherine Sinet

Kamera: Stéphane Mercurio

Zvuk : Stéréo

Zvuk : Patrick Genet

Znění : Francouzské, Dominique Lancelot

Střih : Françoise Bernard

Produkce : ISKRA – Forum des images, France 3

 

ISKRA, je nezávislá produkční a distribuční společnost dokumentárních filmů, která byla založena na podzim roku 1967 pod jménem Slon. Pod tímto jménem společnost zrealizovala dva filmy, „Far from Vietnam“ a „Be Seing You,“ které vyjádřili touhu mnoha mladých filmařů přímo se účastnit politického dění. ISKRA stále realizuje dokumentární filmy pro televizi a filmová plátna, které se soustředí na opomíjená politická a sociální témata. Katalog ISKRY zahrnuje více než 160 filmů, více než tucet z nich natočil Chris Marker, včetně „A Grin Without a Cat.” Setkání s protagonistkami filmu „Louisa, její otec, její matky, její bratr a její sestry“ a proniknutí do jejich neobvyklého životního příběhu bylo pro celý štáb nezapomenutelným zážitkem a proto chceme právě tento film představit i divákům Kina Evropský dům.  

www.iskra.fr

 

Fotogalerie

    

 

Středa 26. 5. 19:00

THE WALKING MAN (L´HOMME QUI MARCHE)

Film sleduje život Viktora Atemiana, politického uprchlíka, který se po příjezdu do Paříže nakrátko stane slavným spisovatelem v intelektuálních kruzích. Nekompromisní Atemian se postupně odvrací od literárního světa a jeho zvláštností. Jak čas ubíhá a úspěch se nevrací, Atemian se ocitne bez peněz v laciném hotelu a nakonec se stane bezdomovcem.

 

Francie, 2008, 83 min

Režie: Aurélia Georges

Scénář: Aurélia Georges, Elodie Monlibert

Produkce: Sébastien de Fonseca, Gaëlle Jones, Cédric Walter

Hudba: Arnaud Sallé

Kamera: Hélčne Louvart

Hrají: César Sarachu (Atemian), John Arnold (Daniel), Mireille Perrierová (Liliane), Judith Henryová (Irene), Miglen Mirtchev (Misha), Gilles David (L'éditeur), Francoise Meunier (Catherine), Florence Loiretová - Caille (Edwige )

Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=8_vVC6XQ6n0&feature=related

 

International Women's Film Festival Dortmund|Cologne

14. – 18. dubna, Kolín nad Rýnem

Festival vznikl nedávným spojením proslulých festivalů zaměřených na tvorbu žen režisérek Feminale a femme totale, které se konaly od 80. let v Kolíně nad Rýnem a Dortmundu. V současnosti se IWFF koná střídavě v obou těchto městech a ve velmi krátké době se stal jedním z nejvýraznějších festivalů svého druhu na světě. Nabízí ideální platformu pro prezentaci nejnovější tvorby a trendů ve vztahu k ženám pracujícím ve všech oblastech produkce filmu.  Jedinečnou příležitost představit svou práci v tomto kontextu mají na festivalu nejen ženy režisérky, ale také kameramanky, střihačky a zástupkyně dalších filmových profesí.

Za film Walking Man získala režisérka Aurélia Georges v roce 2008 v Kolíně cenu pro Nejlepší debutový film v mezinárodní soutěži.

www.frauenfilmfestival.eu

 

Fotogalerie

    

 

Středa 12. 5. 19:00

OBČAN HAVEL

Česko, 2007, 119 min

Celovečerní film „Občan Havel“ režisérů Pavla Kouteckého a Miroslava Janka nahlíží do zákulisí politických i soukromých dramat prezidentského období Václava Havla. Diváci uvidí jeho nervozitu při první volbě českého prezidenta či trápení při nácviku prezidentské děkovací řeči, poznají, že umí recitovat Šrámkův Stříbrný vítr nebo nalít Miloši Zemanovi becherovku. Kamera jej ale sleduje i v situacích, kdy se dokáže pěkně rozčílit a zanadávat na špatně ušité košile. Ve filmu bude také konečně rozluštěno několik dlouholetých záhad české politiky – jak se podařilo Václavu Klausovi proniknout do jazzového klubu a kdo posadil Jacquese Chiraca vedle první dámy.

Stejně jako v životě Václava Havla, hrají ve filmu důležitou roli obě jeho manželky, Olga a Dagmar, objeví se zde jeho přátelé a spolupracovníci, světoví i čeští politici, ale i členové skupiny Rolling Stones. Diváci se mohou také těšit na všechny psy, kteří žili v blízkosti Václava Havla jako prezidenta.

Film Občan Havel byl v roce 2008 nominován na cenu Lux Prize, udělovanou každoročně Evropským parlamentem, a dostal se do nejúžšího výběru tří filmů.

http://www.lux-prize.eu/lux08/index_en.htm

Režisér Pavel Koutecký začal film natáčet v roce 1992 a sledoval prvního českého prezidenta více než třináct let. Premiéry svého nejzajímavějšího a největšího filmu se bohužel Koutecký nedočkal. Po jeho tragické smrti na jaře 2006 se dokončení filmu ujal režisér Miroslav Janek.

Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=FJShZ0VbGhc

 

Režie: Pavel Koutecký, Miroslav Janek

Kamera: Stano Slušný

Střih: Tonička Janková

Výkonná produkce: Jan Krása

Producent: Jarmila Poláková

Koproducenti: David Dušek, Negativ - Pavel Strnad

http://www.obcanhavel.cz/

 

Fotogalerie

    

 

Pátek 30.4. 18:00

Osadné, dokument pojednávající o malé slovenské vesničce na hranicích Evropské unie reflektující současnou Evropu.

Na nejvýchodnější hranici Evropské unie se nachází vesnička Osadné, jejíž pravoslavný kněz Peter Soroka za posledních pět let pohřbil padesát lidí a pokřtil pouze dvě děti. Sorokovým civilním souputníkem je starosta Ladislav Mikuláško, politický rekordman, který je ve vedoucí vesnické funkci už třicet šest let. Dvojice rázovitých lokálních patriotů se rozhodne vzít budoucnost Osadného do vlastních rukou a s pomocí rusínského aktivisty Fedora Vica hledat pomoc u nejvyšší instance. Marko Škop sleduje ve svém „document-toury movie" hrdiny na cestě do bruselského europarlamentu a je svědkem jejich snah vtáhnout spřáteleného europoslance do procesu posílení cestovního ruchu.

trailer: http://www.youtube.com/watch?v=x33xgjsnme4

režie: Marko Škop
kamera: Ján Meliš

producenti: Marko Škop, Ján Meliš, František Krähenbiel, Filip Remunda
hrají: Ladislav Mikuláško, Miluška Mikulášková, Peter Soroka, Eva Soroková, Justín Soroka, Fedor Vico

Slovensko, 2009, 63 min.

http://www.osadne.com

 

Středa 28.4. 19:00

10 let Kimuaku, retrospektivní program sestavený k příležitosti desetiletého výročí agentury pro baskický krátký film Kimuak 

Instituce Kimuak byla založena v roce 1998 baskickou vládou pro šíření, podporu a distribuci baskických krátkých filmů po celém světě. V současné době program vede baskická filmová knihovna Euskadiko Filmategia-Filmoteca Vasca.

Od svých počátků prošel Kimuak řadou změn a stal se jedním z úspěšných programů zaměřených na šíření krátkých filmů ve světě. Kimuak získal i dvě nominace Filmové akademie v Los Angeles za filmy 7:35 de la mañana (Nacho Vigalondo, 2003) a Éramos pocos (Borja Cobeaga, 2005). Další ocenění, včetně španělské ceny Goya, si Kimuak přivezl z nejvýznamnějších světových festivalů v Cannes, Clermont-Ferrand, Aspen, Méliès d’Or, Gijón, Sitges a dalších. Další filmy byly nominovány na řadu cen na filmových festivalech v Evropě, Asii, Americe, Africe a v Austrálii.

Kimuak se zkrátka těší velmi dobrému zdraví. Doufám, že se stále bude zdokonalovat, přispívat ke zlepšení toho úžasného světa filmu a nadále bude mostem spojujícím různá místa, jazyky, země a světy. Pokud se nám tohle někdy podaří, bude mít naše práce smysl.

Txema Muñoz, vedoucí KIMUAK programu

www.kimuak.com

 

Program:

Por un infante difunto, 1998, 8 min

Inventario, 2000, 12 min

Ya no puede caminar, 2001, 13 min

Las superamigas contra el profesor vinilo, 2003, 15 min

Expreso nocturno, 2003, 8 min

Ecosistema, 2003, 9 min

La gallina ciega, 2005, 7 min

Taxi, 2007, 5 min

Berbaoc, 2008, 5 min

El tiempo prestado, 2008, 16 min

 

Středa 14.4. 19:00

Heidi goes Wild

 

Co se to děje ve Švýcarsku? Přišli snad filmaři o rozum? Děti prodávají své rodiče, sněhuláci vraždí berušky, amatérský kouzelník rozřezává ženy na půl a miniaturní čokoládové vesnice se roztékají na horkém slunci. Zdálo by se, že země hor a hodinek by přeci jen mohla nabídnout víc než jen …. hory a hodinky!

Možná právě proto, že postava malé Heidi byla vždycky ikonou švýcarského folkloru a symbol této uvolněné a mírumilovné země, se NIFF rozhodl ukázat světu její odvrácenou tvář. Program 11 krátkých filmů, které byly promítány na předcházejících NIFF, nabízí neotřelou verzi příběhu Williama Tella s prapodivnými světy, kde alpské rohy nahradily minimalistické elektronické melodie a poklidné jízdy lanovkou dechberoucí a nebezpečná dobrodružství. Heidi se skutečně spustila, přijďte se přesvědčit na vlastní oči. 

Instituce: Neuchatel Fantastic Film Festival

4.–11. července 2010

www.nifff.ch

 

Blok 10 krátkých švýcarských fantaskních filmů:

Swapped, 2002, 10min

Minisplatters, 2005, 3min

Le Poisson, 2007, 7min

Takt Film, 2008, 3min

Die Seilbahn, 2008, 7min

Vincent Le Magnifique, 2008, 20min

Monsieur Selavy, 2008, 10min

Music Machines, 2008, 3min

Influenza, 2008, 13min

Flowerpots, 2008, 5min

Déjà, 2009, 15min

Station, 2008, 3min

 

Středa 31.3. 19:00

Blok 13 evropských alternativních krátkých filmů, hraných i animovaných 

 

Instituce: L´Alternativa - Festival de cinema independet de Barcelona  

Festival nezávislých filmů v Barceloně se soustředí na poskytování prostoru propagaci a promítání netradičních filmů, které se často nedostanou do hlavní distribuce. Kromě hlavní mezinárodní soutěže festival zahrnuje retrospektivy, tématické programové bloky, díla z mezinárodních filmových škol a nabízí workshopy, kulaté stoly, koncerty a samozřejmě večírky.

L´Alternativa má dveře otevřené po celý rok a nabízí filmy širšímu publiku formou promítání i mimo festival. Festivalové programové bloky byly promítány v Argentině, Chile, Kolumbii, Francii, Německu, Itálii, Portugalsku, Mexiku, Španělsku a Spojených státech amerických.

12.-20. listopadu 2010

www.alternativa.cccb.org

 

Program uváděný v Kině Evropský dům zahrnuje filmové eseje, fikci a animaci ilustrující současnou prosperující kreativní komunitu:

 

Bildfenster | Fensterbilder, Německo, 2007, 6min

                 

Si tu ignores le nom des choses, Francie, 2007, 11min

Painting Paradise, Německo, 2008, 6min

Kymmenen päivää, Finsko, 2007, 9min

De Magische Tol, Holandsko, 2007, 3min, Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=Gjsi9U0Oqho

My Dear Grandma, Holandsko, 2008, 5min

Het Wachten, Holandsko, 2008, 15min

Nous, Francie, 2007, 11min

Drift, Velká Británie, 2007, 4min

Den Fremden lange anstarren, Německo/ Čína, 2007, 2min

Dager av kjærlighet, Norsko, 2007, 7min

Dialogos, Estonia, 2008, 5min

Rif, Holandsko, 2008, 12min

 

Fotogalerie

    

 

17. března 19:00

Výtah / Elevator

Rumunsko, 2008, 85 min

film je simultánně tlumočen z rumunštiny

 

režie, střih & kamera: George Dorobantu

scénář: Gabriel Pintilei

hudba: Ada Milea

postprodukce: Florin Piersic Jr.

producent: Alexandra M. Paun

produkce: Keep Movieng

hrají: Cristi Petrescu, Iulia Verdes

www.elevator.ro

Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=BER-Z9-18Vs

Chlapec a dívka, oba středoškolští teenageři, se touží na chvíli vytratit z tohoto světa a být spolu sami. Na okraji města najdou opuštěnou tovární halu, do které se schovají. Naneštěstí se stanou obětí svého vlastního plánu a uvíznou v zaseklém výtahu. Okolo není nikdo, kdo by je slyšel, a nikdo také neví, kam ti dva zmizeli. Napětí roste, když se oba neúspěšně snaží dostat ven. Současně se také potýkají se skutečností, že jejich celý vesmír je nyní vtěsnán do kovového kvádru velikosti menší, než je jejich vlastní pokoj.

George Dorobantu se narodil v roce 1974, je nezávislým filmovým tvůrcem bez tradičního filmového vzdělání. Točil krátké filmy, hudební videoklipy a reklamní spoty. Jeho prvním hraným filmem je Elevator, nízkorozpočtový miniDV snímek, jenž je založen na cenami ověnčené divadelní hře.

 

Instituce: Transylvánský mezináodní filmový festival

Transylvánský mezinárodní filmový festival je prvním a nejdůležitějším festivalem celovečerních filmů v Rumusku. Festival, pořádaný jednou za rok v Cluj Napoca, byl založen společností Romania Film Promotion v roce 2002. Díky neotřelé směsi více než 200 provokativních titulů, slavných hostů z celého světa a fantastických celonočních večírků se TIFF stal oblíbeným cílem jak milovníků filmu z celého regionu, tak profesionálů z celého světa. Transylvánská soutěž pro režiséry prvních a druhých filmů byla svědkem vzestupu takových režisérů jako Cristian Mungiu, Dagur Kari, Sebastian Lelio a Corneliu Porumboiu – poslední vítěz Transylvánské ceny (Transilvania Trophy). 9. ročník Transylvánského mezinárodního filmového festivalu se bude konat od 28. května do 6. června 2010. Pro více informací navštivte webové stránky festivalu www.tiff.ro.

Transylvánský mezinárodní filmový festival má tu čest představit film ELEVATOR Georgie Dorobanta (Rumunsko, 2008), vítěze ceny ze soutěže Rumunské dny za nejlepší debut v roce 2008 a ceny Young Hope Gopo (Rumunský Oscar) z roku 2009. Tento film jsme pro diváky Kina Evropský dům v Praze vybrali, protože jsme přesvědčeni, že tento odvážný film natočený v nezávislých podmínkách velice dobře reprezentuje ducha Transylvánského mezinárodního festivalu a je hmatatelným důkazem, že nadšení a láska k filmu občas stačí k tomu, aby se film dostal na velké plátno a uspěl.

 

Fotogalerie

    

Poslední aktualizace: 11/01/2013  |Začátek stránky