Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

ABC EU
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

 

Co to je Evropská unie? Nač ji potřebujeme? Jak funguje? Hledáte-li odpovědi na tyto a další otázky, tak jste zde správně.   

Evropská unie (EU) je svazek demokratických evropských zemí, které se zavázaly ke společnému úsilí o mír a prosperitu.  Základy EU byly položeny jen několik let po doznění druhé světové války. Od té doby se rozrostla a zavedla jednotný trh a společnou měnu euro. Z počáteční čistě hospodářsky orientované spolupráce se zrodilo společenství, které spolupracuje i v celé řadě politických oblastí – od rozvojové pomoci po ochranu životního prostředí.

Členské státy EU zůstávají nezávislými suverénními státy, které však pojí společné zájmy. Navenek vystupují jako celek a požívají tak vyššího mezinárodního vlivu než jakého by dosáhly jednotlivě. EU není ani federace států jakou jsou USA, ani organizací pro mezinárodní spolupráci typu OSN. Evropská unie je skutečně jedinečná.

Jak funguje Evropská unie? Průvodce institucionálním rámcem EU

 

Lisabonská smlouva

Lisabonská smlouva pozvedla EU na nový demokratičtější základ. Posílila především práva občanů a pozici Parlamentu, zjednodušen byl rovněž proces rozhodování. Zde naleznete nejen plné znění platných smluv EU, ale i související vysvětlivky.

 

Evropa 2020

Evropa 2020“ je strategie EU, jejímž cílem je v příštím desetiletí dosáhnout nového růstu.
Přejeme si, aby se v dnešním měnícím se světě v EU vytvořila inteligentní a udržitelná ekonomika, která podporuje sociální začleňování. Tyto tři vzájemně provázané priority by měly napomoci ke zvýšení zaměstnanosti a produktivity v rámci EU a ke zlepšení sociál soudržnosti. Více se dozvíte zde.Politiky EU

Evropská unie je činná v mnoha odvětvích: od automobilového průmyslu až po celní unii. Zde naleznete více informací k aktivitám EU v jednotlivých oblastech.

 

Statistiky

28 států, přes 500 milionů obyvatel. Tato čísla ukrývají ohromnou rozmanitost. Statistický úřad Eurostat se pokouší tuto realitu pojmout čísly.

 

Průzkumy veřejného mínění

Co očekávají lidé od politiky na evropské úrovni? Jaké mají starosti, v co doufají? Průzkumy veřejného mínění Eurobarometr pravidelně zkoumají politické nálady v EU. Výsledky jsou k nalezení na stránkách Evropské komise v anglickém jazyce (mnohé průzkumy jsou k dispozici i v češtině).

 

Glosář pojmů EU

S tematikou EU se pojí řada odborných a cizojazyčných názvů. Zde je řada těchto pro laiky nesrozumitelných pojmů vysvětlena v anglickém jazyce.

 

 

 

Poslední aktualizace: 18/09/2014  |Začátek stránky