Navigation path

Login   |   Register
 

Advanced search Search in:    Audio    Photo    Video    Shotlist


OR








Partial replacement of the Members of the Court of First Instance of the EC and entry into office of new Members

271 views

The term of office of Bo Vesterdorf, President of the Court of First Instance of the EC, expired on 17 September 2007 and the mandates of 13 Judges of the Court of First Instance of the EC expired on 31 August 2007. On the occasion of the end of the terms of office and the departures of Members of the Court of First Instance, and of the swearing-in and entry into office of their successors, a formal sitting was held on 17 September 2007 in the main court room.
SHOTLIST LINK

Type: EbS   Reference: 53578   Date: 18/09/2007   Duration: 00:06:20
To download, please log in



Related media

Employment, Social Policy, Health and Consumer Affairs Council, 2980th meeting: ...
Ref: 67016
Date: 01/12/2009
Justice and Home Affairs Council, 2979th meeting: arrivals
Ref: 67011
Date: 01/12/2009
Employment, Social Policy, Health and Consumer Affairs Council, 2980th meeting: ...
Ref: 67015
Date: 01/12/2009
Justice and Home Affairs Council, 2979th meeting: round table
Ref: 67012
Date: 01/12/2009
Eurogroup Meeting: round table
Ref: 67024
Date: 01/12/2009
Visit of Herman Van Rompuy, Belgian Prime Minister and President designate of ...
Ref: 67113
Date: 01/12/2009
Visit of José Manuel Barroso and Fredrik Reinfeldt, Swedish Prime Minister and ...
Ref: 67070
Date: 01/12/2009
Eurogroup Meeting: arrivals
Ref: 67023
Date: 01/12/2009
New Video Player (Version 1)
More info

Press packs


Go to useful links page Useful links

Go to rss page Go to EU Tube page Go to twitter page Go to facebook page Go to contact page


Credit © European Union, 2014