Činnosti Európskej komisie

Európska komisia zastupuje záujmy Únie ako celku. Predkladá legislatívne návrhy Európskemu parlamentu a Rade Európskej únie a zabezpečuje riadne uplatňovanie právnych predpisov EÚ členskými krajinami.

Výraz Komisia znamená v užšom zmysle 28 komisárov a v širšom inštitúciu ako celok.

Komisia má právo legislatívnej iniciatívy, t. j. má právo predkladať návrhy právnych predpisov na schválenie Európskemu parlamentu a Rade EÚ (ministrom členských štátov). Vo väčšine prípadov predkladá Komisia návrhy, pretože ju k tomu zaväzujú zmluvy EÚ alebo preto, lebo ju vyzvú inštitúcie EÚ, členské krajiny alebo zainteresované strany. Od apríla 2012 môžu občania EÚ takisto vyzvať Komisiu, aby predložila návrh právneho predpisu (vďaka európskej iniciatíve občanov).

Pred predložením návrhu Komisia vykonáva rozsiahle konzultácie so zainteresovanými stranami, aby mohla zohľadniť ich návrhy a pripomienky. Vo všeobecnosti platí, že súčasne s návrhom sa uverejňuje aj posúdenie možného ekonomického, sociálneho a environmentálneho vplyvu predkladaného legislatívneho aktu.

Zásada subsidiarity danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenskaa proporcionality danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenskaznamená, že EÚ môže prijímať právne predpisy len v prípade, ak sú opatrenia na úrovni EÚ účinnejšie ako opatrenia na vnútroštátnej, regionálnej alebo miestnej úrovni, a aj to len v miere nevyhnutnej na dosiahnutie želaných cieľov.

Po schválení európskeho právneho predpisu Komisia zabezpečuje, aby ho všetky členské štáty EÚ správne uplatňovali.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 
Klikni tiež na...
Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?