Jak działa Komisja Europejska

Komisja Europejska reprezentuje wspólne interesy UE. Komisja przedstawia wnioski dotyczące nowych przepisów Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Unii Europejskiej oraz czuwa nad właściwym przestrzeganiem prawa UE przez państwa członkowskie.

Określenie „Komisja” odnosi się zarówno do 28 komisarzy, jak i do samej, szerzej rozumianej, instytucji.

Komisja posiada prawo inicjatywy w zakresie przedstawiania wniosków ustawodawczych, które następnie muszą zostać przyjęte przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej (ministrów państw członkowskich). W większości przypadków Komisja przedstawia wnioski, wywiązując się ze swoich obowiązków określonych w traktatach UE lub w odpowiedzi na wniosek o podjęcie działania skierowany do niej przez inną instytucję UE, państwo członkowskie lub zainteresowaną stronę. Od kwietnia 2012 r. również obywatele UE mogą zwracać się do Komisji o przedstawienie wniosków dotyczących nowych przepisów (europejska inicjatywa obywatelska).

Komisja, zanim przedstawi wniosek, przeprowadza szerokie konsultacje, aby uwzględnić opinie zainteresowanych stron. Zasadniczo razem z wnioskiem publikowana jest ocena możliwych skutków gospodarczych, społecznych i środowiskowych danego aktu prawnego.

Zgodnie z zasadami pomocniczości danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenskai proporcjonalności danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenskaUE może stanowić prawo, wyłącznie jeżeli działanie na szczeblu UE jest bardziej skuteczne niż działanie na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym, a także jeżeli zakres działania nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia uzgodnionych celów.

Po przyjęciu danych przepisów Komisja czuwa nad ich właściwym stosowaniem we wszystkich państwach członkowskich UE.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 
Zobacz również
Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?