Eiropas Komisija darbā

Eiropas Komisija pārstāv Eiropas Savienības kā vienota veseluma intereses. Tā ierosina jaunus tiesību aktus Eiropas Parlamentam un Eiropas Savienības Padomei un gādā par to, lai dalībvalstis pareizi piemērotu ES tiesību aktus.

Termins “Komisija” nozīmē gan 28 komisārus, gan iestādi kā tādu.

Komisijai ir tiesības izrādīt iniciatīvu, ierosinot tiesību aktus, kurus pieņem Eiropas Parlaments un ES Padome (dalībvalstu ministri). Parasti Komisija izvirza likumdošanas priekšlikumu, jo šis pienākums tai uzticēts ES dibināšanas līgumos vai arī cita ES iestāde, dalībvalsts vai ieinteresētā persona to aicinājusi rīkoties. No 2012. gada aprīļa arī ES pilsoņi var aicināt Komisiju ierosināt tiesību aktu (Eiropas pilsoņu iniciatīva).

Pirms priekšlikuma izstrādes Komisija plaši apspriežas ar sabiedrību, lai varētu ņemt vērā ieinteresēto personu viedokļus. Parasti kopā ar tiesību akta priekšlikumu publicē arī novērtējumu, kā šis akts varētu ietekmēt ekonomiku, sociālo jomu un vidi.

Tiek ievēroti subsidiaritātes danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenskaun proporcionalitātes danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenskaprincipi. Tas nozīmē, ka ES var nākt klajā ar likumdošanas priekšlikumu tikai tādā gadījumā, ja rīcība ES līmenī ir efektīvāka nekā valsts, reģiona vai vietējā līmenī. Arī šādā gadījumā tā nedrīkst ierosināt ES regulējumu, kura darbības joma ir plašāka, nekā vajadzīgs konkrēto mērķu sasniegšanai.

Kad ES tiesību akts ir pieņemts, Komisija raugās, lai to pareizi piemērotu visās ES dalībvalstīs.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 
Skatīt arī
Atsauksmes

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?