i vietne tika arhiveta 30/01/14
30/01/14
Juridisks paziņojums | Par EUROPA | Meklēt | Kontakti
Lisabonas līgumsIzlaist valodas izvēles joslu (īsinājumtaustiņš=2)
EUROPA > Lisabonas līgums > Eiropa 21. gadsimtā
Sākuma lappuseSākuma lappuse

Eiropa 21. gadsimtā

Aplī noguldīti mazuļi, veidojot ES simbolu

50 gados Eiropa ir izmainījusies, un mainījusies ir arī pasaule.

Globalizētā pasaulē, kura pastāvīgi mainās, Eiropai šodien vairāk nekā jebkad ir jauni uzdevumi. Ekonomikas globalizācija, demogrāfiskās pārmaiņas, klimata maiņa, energoapgāde un vēl citas problēmas, kas apdraud drošību, ir izaicinājumi, kuri skar 21. gadsimta Eiropu.

Dalībvalstis, rīkojoties nošķirti, nevar atrisināt šos jaunos uzdevumus, kuri nepazīst robežu. Kolektīvi pūliņi Eiropas līmenī ļaus rast risinājumu un mazināt iedzīvotāju raizes. Tomēr, lai pārvarētu šos izaicinājumus, Eiropai ir jākļūst laikmetīgākai. Tās rīcībā ir jābūt efektīviem un saskaņotiem instrumentiem, kas būtu pielāgoti nesen paplašinātās Eiropas Savienības darbībai, kuras dalībvalstu skaits pieaudzis no 15 līdz 27, un straujajām modernās pasaules pārmaiņām. Tāpēc ir jāatjauno Līgumos paredzētie noteikumi par to, kā dzīvot visiem kopā.

Tas ir Lisabonā 2007. gada 13. decembrī parakstītā Līguma mērķis. Ņemot vērā politiskās, ekonomiskās un sociālas norises un tiecoties attaisnot eiropiešu cerības, valstu un valdību vadītāji vienojās par jauniem noteikumiem, kas regulēs ES darbības jomu un metodes. Lisabonas līgums ļauj pielāgot Eiropas institūcijas un to darba metodes, nostiprināt Savienības demokrātisko leģitimitāti un pamatvērtību bāzi.

Lisabonas līgums ir dalībvalstu savstarpējo sarunu iznākums starpvaldību konferencē. Eiropas Komisija un Parlaments piedalījās starpvaldību konferences darbā. Līgumu ir ratificējušas visas 27 dalībvalstis. Tām saskaņā ar saviem konstitucionālajiem noteikumiem bija jāizvēlas ratifikācijas metode.

Kā noteikts Lisabonas līguma 6. pantā, šis līgums stājas spēkā 2009. gada 1. decembrī.

Juridisks paziņojums | Par EUROPA | Meklēt | Kontakti | Lapas sākums