Ši tinklavietė buvo archyvuota 18/07/2014
18/07/2014

Naršymo kelias

Pramonė ir verslumas

Plienas

Plieno ateities Europoje užtikrinimas

Šiandieninės Europos pamatas buvo išlietas iš plieno. Po Antrojo pasaulinio karo Europos anglių ir plieno bendrija (EAPB) tapo užuomazga to, kas dabar yra Europos Sąjunga. Nuo tada daug kas pasikeitė, tačiau šis sektorius tebėra svarbus ES ekonomikai, nes jame 23 valstybėse narėse dirba 360 000 žmonių ir jis teikia vieną iš svarbiausių žaliavų, naudojamų daugumos mūsų pasaulio objektų – nuo pastatų iki šaldytuvų – gamybai.

Jei plieno gamybos Europoje neliktų, Europos pramonė sustotų. Automobilių gamintojai, laivų statyklos, mašinų, gynybos ir statybos sektoriai savo pagrindinės žaliavos turėtų ieškoti užsienio rinkose ir ją pirkti brangiau.

„Nuo 1951 m. Europos projekto pagrindas buvo anglies ir plieno pramonė. Tačiau 2002 m. baigus galioti EAPB sutarčiai plieno sektorius buvo kiek primirštas. Todėl laikas į jį vėl atkreipti dėmesį. Plieno reikia ne tik statybos ir automobilių pramonės sektoriams, bet ir tam, kad galėtume pasinaudoti savo ekologiškai tvaraus ekonomikos augimo šaltiniais. Plieno sektorius tebėra strateginis Europos sektorius, todėl privalome suvienyti jėgas ir drauge įveikti dabartinę jo krizę.“

Nepaisant nesenų staigių pasaulio pramonės pokyčių, Europos Komisija nori ir turi išlaikyti pakankamą plieno gamybos Europoje lygį.

Pagal gamybos apimtį ES išlieka antroje vietoje pasaulyje, nors pasaulinės plieno gamybos ES dalis 2001–2011 m. sumažėjo nuo 22 % iki 12 %. ES plieno gamybos apimtis yra apie 17 % mažesnė, palyginti su 2007 m., nepanaudojama net 25 % mūsų gamybos pajėgumų, todėl daug gamyklų teko uždaryti arba jos gali būti uždarytos.

Kad pažabotume šias tendencijas, privalome atkurti plieno paklausą Europoje, kuri šiuo metu labai maža dėl finansų ir ekonomikos krizės.

Įveikus krizę taikant apgalvotą investicijų politiką, tikimasi paskatinti aktyviau veikti pagrindinius plieno vartotojus Europoje – automobilių ir statybos sektorius. Jie sunaudoja apie 40 % viso pagaminto plieno. Komisija pasiūlė keletą tikslių priemonių, skirtų vėl pagyvinti abiejų sektorių veiklą.

Be to, itin svarbu peržiūrėti ES kovos su klimato kaita politiką, kad ji taptų lankstesnė. Europa yra žaliosios revoliucijos lyderė ir turėtų ja išlikti ir ateityje, tačiau verčiant plieno gamintojus perkelti veiklą už ES ribų, kad išvengtų griežtų aplinkos taisyklių ir mokesčių, Europos pozicijos kovojant su klimato kaita nepagerės.

Šiltnamio efektą sukeliančios dujos kenkia planetai nepriklausomai nuo to, kur jos išmetamos. Kadangi pasaulio plieno gamybos apimtis didėja, turėtume skatinti gamybą Europoje, kurioje aplinka yra geriau apsaugota negu šalyse, net nepasirašiusiose Jungtinių Tautų Kioto protokolo dėl klimato kaitos. Dėl to ne tik bus geriau planetai, bet ir lengviau kovoti su didelio nedarbo Europoje problema.

Taip pat turėtume sumažinti išlaidas energijai, kurios sudaro iki 40 % visų Europos plieno gamyklos sąnaudų – kur kas daugiau negu JAV, Rusijoje, Artimuosiuose Rytuose arba Kinijoje.

2013 m. birželį, siekdama spręsti visus šiuos klausimus, Europos Komisija paskelbė Plieno pramonės veiksmų planą ir dabar pamažu įgyvendina savo pasiūlytas priemones.

Daugiau informacijos

Paskutinį kartą atnaujinta: 18/07/2014 |  Į puslapio pradžią