Šī vietne tika arhivēta (18/07/2014)
18/07/2014

Navigācijas ceļš

Rūpniecība un uzņēmējdarbība

Zemes novērošana

Copernicus

Pilsētā pārvietojaties ar velosipēdu, un jums nākas elpot piesārņotu gaisu? Šai problēmai nav galīga risinājuma, bet ar jaunu ES lietojumprogrammu varat uzzināt, kurās dienās ir slikta gaisa kvalitāte, un tad ar velosipēdu nebraukt. Par to ir jāpateicas Eiropas Zemes novērošanas programmai “Copernicus”, kas piedāvā reāllaika datus par gaisa piesārņojumu.

Pakalpojums ObsAIRve ir tikai viena no vairākām lietojumprogrammām, kas izmanto datus no šīs sistēmas satelītiem, kuri darbojas tandēmā ar infrastruktūru uz Zemes.

Uzlabota Zemes novērošana palīdzēs uzraudzīt un novērst bīstamas pārmaiņas vidē, piemēram, siltumnīcefekta gāzu izplatību, ozona slāņa retināšanos vai mainīgo Saules ultravioletā starojuma daudzumu, kas sasniedz Zemi. Lai efektīvi reaģētu uz šīm parādībām, ļoti svarīgi ir uzlabot zināšanas par tām.

“Programma “Copernicus” nu ir pilnībā izstrādāta, un drīz varēs sākt izmantot visus tās piedāvātos pakalpojumus. Pateicoties labāk pieejamiem datiem, palielināsies arī lietotāju skaits un tādējādi tiks veicināta izaugsme, kas mums patlaban tik ļoti ir vajadzīga.”

“Copernicus” noderēs arī mūsu planētas un sabiedrības aizsardzībai. Piemēram, šo sistēmu var izmantot, lai cīnītos pret dažādām dabas un cilvēku izraisītām katastrofām, ļaujot labāk un ātrāk reaģēt.

Tā arī pasargās svarīgo infrastruktūru pret teroristu uzbrukumiem un laikus nodrošinās būtisko informāciju piekrastes apsardzes patruļām, lai tās spētu uzraudzīt jūru un piekrasti (šis uzdevums kļūst aizvien sarežģītāks).

Arī iedzīvotāji var gūt labumu no uzņēmējdarbības iespējām, kuras radīs “Copernicus”. Pateicoties šai programmai, laikā no 2015. līdz 2030. gadam varētu tikt radītas aptuveni 38 000 jaunu darbavietu, kas ekonomiku kopumā papildinātu ar aptuveni 30 miljardiem eiro.

Visticamāk, ka “Copernicus” pozitīvi ietekmēs tādas nozares kā kosmosa rūpniecība un datu sagatavošanas un izplatīšanas pakalpojumi. Precīzus Zemes novērošanas datus netieši izmantos arī daudzās citās ekonomikas nozarēs, piemēram, ūdensapgādē, transportā, naftas un gāzes ieguvē, nedzīvības apdrošināšanā, lauksaimniecībā un elektroenerģijas nozarē.

Eiropas Komisija ar šo projektu strādā kopš 1990. gadu beigām, kad tā kopā ar Eiropas Kosmosa aģentūru sāka vides un drošības globālo monitoringu (GMES).

“Copernicus” vienkārši ir jaunais nosaukums GMES vietā. Šī nosaukuma maiņa nav nejauša, bet pauž to, ka projektam tika dots jauns impulss. Tāpat kā zinātnieks Nikolajs Koperniks palīdzēja labāk izprast mūsu pasauli 16. gadsimtā, arī šī programma, kas šodien nes viņa vārdu, dos mums pamatīgas zināšanas par mūsu mainīgo planētu, ļaujot veikt konkrētus pasākumus, lai uzlabotu iedzīvotāju dzīves kvalitāti.

Lasiet vēl English (en)

Pēdējā atjaunināšana: 18/07/2014 |  Uz augšu