This site has been archived on (2014/11/17)
17/11/2014

Európa, demokracia a pragmatizmus – grécky odkaz svetu

Európa, demokracia a pragmatizmus – za to všetko vďačíme Grékom Toto bol odkaz predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa pre gréckeho predsedu vlády Antonisa Samarasa počas diskusie poslancov Európskeho parlamentu o prioritách gréckeho predsedníctva EÚ dňa 15. januára v Európskom parlamente.

Pred necelým rokom mnohí kritici predpovedali, že problémy Grécka spôsobia jeho vylúčenie z eurozóny, či dokonca EÚ, uviedol predseda Barroso. Vďaka spoločnému úsiliu, ako aj snahe gréckeho ľudu, zostala krajina, ktorá je kolískou európskej demokracie, súčasťou EÚ a práve začína svoje piate predsedníctvo Únie.

Podpredseda Komisie Maroš Šefčovič vo svojom príhovore v záverečnej časti rozsiahlej diskusie potvrdil názor predsedu Barrosa a zdôraznil, že Komisia vždy podporovala úsilie gréckych občanov pri prekonávaní krízy a že ukončenie členstva Grécka v EÚ nikdy nezvažovala.

Ďalej povedal, že vďaka tvrdej práci gréckych občanov počas reformy hospodárstva a spoločnosti a vďaka vytrvalosti, solidarite a odhodlaniu všetkých v Európe pri podpore tohto úsilia je Grécko opäť na dobrej ceste.

Zdôraznil, že názory niektorých poslancov, že vinu za grécke problémy nesie euro sú úplne nepodložené. Podobné problémy sa vyskytli aj v mnohých iných európskych krajinách vrátane niekoľkých, ktoré nepoužívajú spoločnú menu. Potvrdilo sa, že dôkladná reforma hospodárskeho riadenia a správy bola jedinou cestou k obnove.

Podpredseda Komisie Šefčovič sa takisto zúčastnil 14. januára diskusie o litovskom predsedníctve, počas ktorej sa vyzdvihli úspechy vôbec prvého predsedníctva EÚ tohto baltského štátu (video záverečné poznámky).

Ocenil prácu Litvy pri sprostredkovaní dohôd o niektorých veľmi vyhranených otázkach vrátane sedemročného rozpočtu EÚ (tzv. viacročného finančného rámca), ktorý bol prijatý načas a mohol sa tak začať realizovať od 1. januára tohto roku.

Pokrok sa počas litovského predsedníctva dosiahol aj v oblasti bankovej únie. Podpredseda Šefčovič však upozornil, že medzivládna dohoda o riešení krízových situácií bánk, ktorú sprostredkoval Vilnius, nebude stačiť na uspokojenie požiadaviek občanov na prísnejšiu reguláciu bankového sektora. Zdôraznil, že Komisia bude naďalej pokračovať aj počas gréckeho predsedníctva v práci na dosiahnutí konečného riešenia, ktoré bude všeobecnejšie vychádzať z rozhodovacích postupov Únie.

Posledná aktualizácia: 22/10/2014 |  Na začiatok