This site has been archived on (2014/11/17)
17/11/2014

Slovensko dokázalo upokojiť Európsku komisiu v otázke eurovalu

Brusel 12. októbra (TASR) – Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič na dnešnom dopoludňajšom kolégiu objasňoval aktuálnu situáciu na Slovensku. Dnešná intenzívna komunikácia so slovenskými politikmi podľa neho čiastočne upokojila napätie, ktoré vzniklo v utorok večer po hlasovaní v Národnej rade SR.

"Musím povedať, že intenzívna komunikácia, ktorú realizovali slovenskí politickí lídri celé doobedie, čiastočne upokojila vyvolané napätie. Ale očakávania sú jednoznačné," povedal pre TASR slovenský eurokomisár. Veľmi pozitívne prijala Európska komisia informáciu zo Slovenska, že krajina urobí maximum, aby euroval schválila do konca týždňa.

Očakávania, ako nakoniec zareaguje slovenská strana, má nielen Európska únia, ale aj finančné trhy a poprední predstavitelia ekonomického života v Únii.

"Všetci dúfajú, že Slovensko schváli euroval do konca týždňa, lebo je to jeden z nástrojov, o ktorom majú lídri EÚ diskutovať už na budúci týždeň," povedal Šefčovič.

Na otázku TASR, či EÚ nemá obavy, že nepredvídateľné Slovensko ohrozí budúcotýždňový summit EÚ v Bruseli, podpredseda EK uviedol, že teraz je dôležité, ako sa k tejto otázke Bratislava postaví.

"Je veľmi dôležité mať schopnosť prijímať rozhodnutia na európskej úrovni. A keď sa k tomu zaviažeme, tak je predpoklad, že tie rozhodnutia budú prijaté aj doma, na národnej úrovni," uviedol Šefčovič v súvislosti s utorňajším hlasovaním slovenského parlamentu. Ak by tento princíp neplatil, tak celý systém európskeho rozhodovania by bol narušený a výrazne oslabený. Aj preto podľa Šefčoviča bude veľa záležať na tom, aké bude teraz rozhodnutie Slovenska.

"Je evidentné, že teraz sa nanovo buduje celá architektúra eurozóny. Hľadajú sa riešenia, ako viac prepojiť eurozónu, ako ju mať konkurencieschopnejšiu a ako urýchliť rozhodovacie procesy. A myslím si, že je dôležité pre Slovensko, aby bolo pri týchto rozhodovaniach," povedal Šefčovič.

Posledná aktualizácia: 22/10/2014 |  Na začiatok