Navigačný riadok

Program podpory konzumácie ovocia v školách

Odborná pomoc

Najnovšie otázky

Ako môžem povzbudiť svoje dieťa, aby jedlo viac ovocia a zeleniny?

Deti sa často vyhýbajú spontánnej konzumácii ovocia a zeleniny a nezriedka uprednostňujú chuť iných potravín vrátane slaných a sladkých maškŕt. Väčšinou jedia to, čo majú doma k dispozícii.

Dávajte si preto záležať na tom, čo servírujete počas hlavných jedál a aké druhy maškŕt skladujete v kuchyni.

Niekoľko tipov, ako deti naučiť, aby si obľúbili zdravé jedlo:

  • Dbajte na servírovanie ovocia a zeleniny pri každom jedle, a takisto aj medzi hlavnými jedlami, aby sa ich konzumácia stala každodennou rutinou;
  • Umožnite vášmu dieťaťu, aby si mohlo vybrať medzi rôznymi zdravými maškrtami tak, že budete mať stále po ruke ovocie a zeleninu, ktoré môže hneď zjesť;
  • Zjednodušte konzumáciu ovocia napríklad tak, že pripravíte ovocný šalát;
  • A napokon, najlepší spôsob, ako povzbudiť svoje dieťa, aby jedlo ovocie a zeleninu, je ten, že ich budete jesť aj vy. Je oveľa pravdepodobnejšie, že deti budú nasledovať príklad dospelých, ktorých vidia každý deň. Ak budete jesť zdravšie jedlá, svojmu dieťaťu odovzdáte správny odkaz.
Na začiatok

Prečo je vápnik taký dôležitý?

Vápnik je základným stavebným prvkom silných a zdravých kostí. Preto je nevyhnutné, aby sa vápnik nachádzal v strave vášho dieťaťa, a to najmä v detstve a dospievaní. Zaistíte tak, že vaše deti vstúpia smelo do dospelosti s čo najpevnejšími kosťami.

Vápnik je taký dôležitý, lebo vieme, že začína v kostiach ubúdať už v ranej dospelosti, čo spôsobuje riziko výskytu ochorení kostí, ako je napr. osteoporóza alebo zlomeniny v dôsledku oslabených kostí.

Európsky vedecký výbor pre potraviny odporúča v súčasnosti tieto dávky vápnika:

  • 1 až 3 roky: 400 mg vápnika denne
  • 4 až 6 rokov: 450 mg
  • 7 až 10 rokov: 550 mg
  • 11 až 17 rokov: 1 000 mg

Aby ste získali predstavu, jeden téglik bieleho mliečneho jogurtu (200 ml) obsahuje asi 275 mg vápnika.

Dobrým zdrojom vápnika môže byť mlieko a iné mliečne výrobky, ako napr. jogurty či syry, pri ktorých by ste si mali vyberať produkty s nižším obsahom tukov, ale aj ďalšie potraviny, ako je zelenina so zelenými listami, napr. brokolica alebo kapusta. Nezabudnite tiež podporovať svoje dieťa, aby pravidelne vykonávalo fyzickú činnosť, ktorá je takisto nevyhnutná pre zdravé kosti.

 Na začiatok
×(*=povinné)


Security Image