Ścieżka nawigacji

Europejski program „Owoce w szkole”

Pomoc ekspertów

Najnowsze pytania

Jak zachęcić dziecko, by jadło więcej owoców i warzyw?

Dzieci często niechętnie sięgają same po owoce i warzywa. Bardziej smakują im inne produkty spożywcze, takie jak słone i słodkie przekąski. Zazwyczaj jedzą po prostu to, co mają w domu.

Dlatego należy starannie dobierać produkty wchodzące w skład posiłków i zwracać uwagę na to, jakie przekąski przechowuje się w domowych szafkach.

Oto kilka rad, dzięki którym dzieci mogą polubić zdrową żywność:

  • Pamiętaj, aby podawać warzywa i owoce do każdego posiłku, a także pomiędzy posiłkami, aby ich jedzenie stało się codziennym nawykiem.
  • Staraj się, aby dziecko miało zawsze wybór między różnymi zdrowymi przekąskami – owoce i warzywa powinny zawsze być pod ręką, gotowe do spożycia.
  • Spraw, by jedzenie owoców było łatwiejsze, przygotowując na przykład sałatkę owocową.
  • A najlepszym sposobem, by zachęcić dziecko do jedzenia owoców i warzyw, jest jedzenie ich samemu! Dzieci naśladują chętnie zachowania dorosłych, które widzą na co dzień. Jedząc zdrowe produkty, wysyłasz dziecku właściwy sygnał.
Góra strony

Dlaczego wapń jest tak ważny?

Wapń jest podstawowym budulcem niezbędnym do tworzenia mocnych i zdrowych kości. Dlatego właśnie tak wielkie znaczenie ma uwzględnienie wapnia w diecie dziecka, zwłaszcza w okresie od dzieciństwa do dojrzewania. Dzięki temu dzieci otrzymują dobry start w dorosłe życie – z bardzo wytrzymałymi kośćmi.

Jest to naprawdę ważne, ponieważ ilość wapnia w kościach zaczyna się zmniejszać już w wieku wkraczania w dorosłość, niosąc ze sobą zagrożenie schorzeń kości, takich jak osteoporoza lub złamania spowodowane osłabieniem.

Oto aktualne zalecenia Europejskiego Komitetu Naukowego ds. Żywności w sprawie spożycia wapnia:

  • Od 1 roku do 3 lat: 400 mg wapnia dziennie
  • Od 4 do 6 lat: 450 mg
  • Od 7 do 10 lat: 550 mg
  • Od 11 do 17 lat: 1000 mg

Na przykład jeden kubek jogurtu naturalnego (200 ml) zawiera około 275 mg wapnia.

Dobrym źródłem wapnia jest mleko i inne produkty mleczne, takie jak jogurt i ser (należy wybierać te z obniżoną zawartością tłuszczu), ale również inne produkty spożywcze, np. zielone warzywa liściaste, jak chociażby brokuły i kapusta. Nie zapominaj ponadto o zachęcaniu dziecka do regularnej aktywności fizycznej, która również wywiera ważny wpływ na rozwój zdrowych kości!

Góra strony
×(*= pole obowiązkowe)


Security Image