Navigatsioonitee

Koolidele puuvilja jagamise kava

Ekspertide abi

Kõige uuemad küsimused

Kuidas julgustada oma last rohkem puu- ja köögivilju sööma?

Lapsed ei kipu reeglina vabatahtlikult puu- ja köögivilju sööma, eelistades pigem muude toiduainete, eriti soolaste või magusate suupistete maitset. Enamasti söövad lapsed seda, mis on kodus käepärast.

Seetõttu pöörake tähelepanu sellele, mida toiduks pakute ja milliseid suupisteid teie kapis leidub!

Siin on mõned nõuanded, kuidas aidata lastel omandada tervislikke toitumisharjumusi:

  • andke alati puu- ja köögivilju igal söögikorral ning pakkuge neid ka vahepaladeks, et nende söömine muutuks igapäevaseks harjumuseks;
  • laske lapsel valida erinevate tervislikumate vahepalade hulgast, hoolitsedes, et puu- ja köögiviljad on käepärast söömisvalmis;
  • tehke puuviljade söömine hõlpsamaks, valmistades näiteks puuviljasalati;
  • ja lõpuks on parim viis julgustada last puu- ja köögivilju sööma neid ise süües ja sedasi eeskuju andes! Lapsed järgivad üldiselt täiskasvanute igapäevast eeskuju. Tervislikumat toitu süües juhatate ka lapse õigele teele.
Üles

Miks on kaltsium nii tähtis?

Kaltsium on kõige tähtsam toitaine tugevate ja tervete luude heaks. Seetõttu on väga tähtis, et teie lapse toidusedel sisaldaks kaltsiumit, eriti lapseeast noorukieani. See tagab täiskasvanuks saades neile võimalikult tugevad luud.

Eriti tähtis on see seetõttu, et teatavasti hakkab luude kaltsiumisisaldus kahanema juba varases täiskasvanueas, põhjustades luude nõrgenemise tõttu näiteks osteoporoosi jm luuhaiguste või luumurdude ohtu.

Vaadake, kui palju tuleks Euroopa toidu teaduskomitee praeguste soovituste järgi kaltsiumit toiduga saada:

  • 1–3aastased: 400 mg kaltsiumit päevas;
  • 4–6aastased: 450 mg;
  • 7–10aastased: 550 mg;
  • 11–17aastased: 1000 mg.

Näiteks üks tops maitsestamata piimajogurtit (200 ml) sisaldab umbes 275 mg kaltsiumit.

Head kaltsiumiallikad on piim ja muud piimatooted, nt jogurt ja juust, kusjuures tuleks eelistada väherasvaseid tooteid. Kaltsiumit leidub aga ka muudes toiduainetes, näiteks rohelises lehtköögiviljas (spargelkapsas ja peakapsas). Peale selle ärge unustage julgustada oma last tegelema regulaarselt spordiga, mis on luude tervise tagamiseks samuti äärmiselt tähtis.

Üles
×(*=nõutav)


Security Image