Cesta

Projekt „Ovoce do škol“

Odborná pomoc

Nedávné otázky

Jak mohu naučit dítě jíst více ovoce a zeleniny?

Dětem se často nechce spontánně jíst ovoce a zeleninu a často upřednostňují chuť jiných potravin, například slaných či sladkých pochoutek. Nejčastěji jedí to, co je doma k mání.

Dávejte tedy pozor na to, co servírujete k jídlu a jaké druhy pochoutek máte v kredenci!

Zde je několik tipů, jak dětem pomoci oblíbit si zdravou stravu:

  • nezapomínejte podávat zeleninu a ovoce při každém jídle a dokonce mezi jídly, aby se jejich konzumace stala každodenní záležitostí
  • zajistěte, aby si dítě mohlo snadno vybírat mezi různými zdravějšími pochoutkami tak, že budete mít ovoce a zeleninu po ruce a připravené ke konzumaci
  • usnadněte konzumaci ovoce například tak, že budete připravovat ovocné saláty;
  • a nakonec – tím nejlepším způsobem, jak naučit dítě jíst více ovoce a zeleniny, je to, že je budete jíst sami! Děti budou velmi pravděpodobně následovat příklad dospělých, který každý den pozorují. Konzumací zdravější stravy dáte dětem správný signál.
Nahoru

Proč je tak důležitý vápník?

Vápník je hlavní stavební živná látka pro silné a zdravé kosti. Proto je důležité, aby byl vápník součásti stravy vašeho dítěte, a to zejména od dětství do dospívání. Tak vaše děti dostanou dobrý začátek do dospělosti a budou mít velmi silné kosti.

Je to tak důležité, protože víme, že vápník v kostech začíná ubývat již na začátku dospělosti, což s sebou nese riziko vzniku nemocí kostí, jako je osteoporóza nebo zlomeniny způsobené zeslabenými kostmi.

Podívejte se na aktuální doporučení evropského vědeckého výboru pro potraviny ohledně příjmu vápníku:

  • 1 až 3 roky: 400 mg vápníku denně
  • 4 až 6 let: 450 mg
  • 7 až 10 let: 550 mg
  • 11 až 17 let: 1 000 mg

Jen pro představu, jeden hrnek čistého mléčného jogurtu (200 ml) obsahuje přibližně 275 mg vápníku.

K dobrým zdrojům vápníku patří mléko a další mléčné produkty, například jogurt nebo sýr, u nichž můžete volit mezi nízkotučnými výrobky, ale také další potraviny, například zelenina se zelenými listy, jako je brokolice a zelí. A nezapomeňte povzbuzovat své dítě, aby se pravidelně věnovalo nějakým tělesným činnostem, které jsou také nezbytné pro zdraví kostí!

Nahoru
×(*=povinné)


Security Image