Prejsť na hlavný obsah
Agriculture and rural development

Med

Podrobné informácie o výrobe medu v Európskej únii.

Prehľad

Včelstvá sú kľúčové pre poľnohospodárstvo a životné prostredie. Zabezpečujú rozmnožovanie rastlín opeľovaním, pričom včelárstvo prispieva k rozvoju vidieckych oblastí.

Včelárstvo sa praktizuje vo všetkých krajinách EÚ a charakterizujú ho rozmanité výrobné podmienky, rôzne výnosy a včelárske postupy. EÚ je druhým najväčším výrobcom medu po Číne, zároveň je ale čistým dovozcom medu z tretích krajín. Krajiny EÚ s najväčšou výrobou medu (Rumunsko, Španielsko, Maďarsko, Nemecko, Taliansko, Grécko, Francúzsko a Poľsko) sa nachádzajú prevažne v južnej Európe s priaznivejšími klimatickými podmienkami pre včelárstvo.

EÚ vyrába nielen med, ale aj rôznorodé včelárske výrobky vrátane peľu, propolisu, materskej kašičky a včelieho vosku. Všetok med uvádzaný na trh v EÚ musí spĺňať pravidlá týkajúce sa kvality a označovania, ktoré sú stanovené v smernici o mede (2001/110).

7. DECEMBRA 2023
Honey market overview (Autumn 2023)

Vnútroštátne včelárske programy

Každá krajina EÚ môže vypracovať vnútroštátny včelársky program, na základe ktorého potom EÚ včelárov podporuje. Tieto programy sa vzťahujú na obdobie troch rokov. Včelárske programy na roky 2020 – 2022 boli schválené vykonávacím rozhodnutím Komisie (EÚ) 2019/974 vo všetkých krajinách EÚ.

V rámci programov existuje osem konkrétnych opatrení, ktoré spĺňajú podmienky na financovanie:

  • technická pomoc, ako je odborná príprava včelárov a skupín včelárov zameraná na šľachtenie, prevenciu chorôb, vytáčanie, uchovávanie, balenie medu atď.;
  • boj proti škodcom a chorobám včelstiev, predovšetkým varoáze (klieštik Varroa je endemický parazit, ktorý oslabuje imunitný systém včiel, a môže viesť k úhynu kolónií včiel);
  • racionalizácia sezónneho presunu včelstiev poskytnutím relevantných informácií a materiálov;
  • analýza včelárskych výrobkov, ako sú med, materská kašička, propolis, peľ a včelí vosk;
  • obnovenie stavu včelstva;
  • aplikovaný výskum;
  • monitorovanie trhu;
  • zvyšovanie kvality výrobkov s cieľom využiť potenciál včelárskych výrobkov na trhu.

Každý tretí rok predkladá Európska komisia Európskemu parlamentu a Európskej rade správu o realizácii opatrení týkajúcich sa sektora včelárstva.

Správa o vykonávaní včelárskych programov

9. JÚNA 2022
National apiculture programmes 2020-22

Rozpočet

V rokoch 2020 – 2022 sa v EÚ na vnútroštátne včelárske programy vynaloží 240 miliónov eur, čo predstavuje nárast o 11 % v porovnaní s prostriedkami dostupnými pre obdobie 2017 – 2019. Polovica sa hradí z rozpočtu EÚ a zvyšnú polovicu hradia krajiny EÚ, v súlade s vykonávacím rozhodnutím Komisie (EÚ) 2021/974. Pridelenie rozpočtových prostriedkov EÚ pre tieto programy sa zakladá na počte včelstiev v každej krajine EÚ, oznámenom Komisii v súlade s článkom 3 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2015/1366.

Právne základy

Nariadenie EÚ 1308/2013 o vytvorení spoločnej organizácie trhov s poľnohospodárskymi výrobkami, doplnené delegovaným nariadením Komisie (EÚ) 2015/1366.

Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2015/1368 stanovuje podrobné pravidlá uplatňovania vnútroštátnych včelárskych programov.

Výbory

S cieľom zabezpečiť, aby právomoc Komisie prijímať vykonávacie akty podliehala kontrole krajín EÚ, pravidelne zasadajú rozličné výbory, ktoré pozostávajú zo zástupcov členských krajín s predsedajúcim zástupcom Komisie.

Expertná skupina pre poľnohospodárske trhy rokuje o oblastiach, ako je vývoj trhových cien, výroba a obchod v krajinách EÚ i mimo EÚ.

Skupina pre občiansky dialóg pre živočíšnu výrobu pomáha Komisii pri udržiavaní pravidelného dialógu o všetkých otázkach týkajúcich sa medu.

Dokumenty

6. MÁJA 2022
Overview of annual implementation reports for apiculture year 2021
25. APRÍLA 2022
Honey market overview (Spring 2022)