This site has been archived on 28/02/2013
28/02/2013

Mis on Euroopa koolipiima programm?

Euroopa koolipiima programm innustab lapsi tarbima piimatooteid ja toituma tasakaalustatult. Programmil on ka hariduslik funktsioon, toetades kogu elu kestva õige söömise ning toitumisharjumuste kujunemist. Euroopa koolipiima programmi raames jagab Euroopa Liit koolidele ja muudele haridusasutustele toetusi, nii et nad saavad õpilastele pakkuda valitud piima ja piimatooteid. Paraleelselt ELi koolidele puuvilja jagamise kavaga, millega antakse koolilastele tasuta puu- ja köögivilju, teeb Euroopa Liit tõsiseid pingutusi meie tulevaste põlvkondade tervise nimel.

2007/2008. õppeaastal jagati 27 liikmesriigi koolides koolipiima programmi raames peaaegu 300 000 tonni piima, kusjuures ühendus toetas seda enam kui 55 miljoni euroga. Kuidas saate teada, kas teie kool osaleb programmis? Kõik osalevad asutused peavad panema vestibüüli üles plakati selle kohta, et nad saavad toetusi Euroopa koolipiima programmi raames. Toetusi saavate koolide loendi leiate ka oma kodumaal ELi koolipiima programmi rakendamisega tegeleva asutuse veebilehelt.

11. juulil 2008 laiendas Euroopa Komisjon koolipiima programmi, et maksta toetust laialdasemale tootevalikule ja kindlustada keskkoolidele samasugune  juurdepääs programmile nagu on põhikoolidel ja lasteaedadel.

Programmi uued eeskirjad jõustuvad 2008/2009. õppeaastal, pakkudes koolidele ja õpilastele palju suuremat piimatoodete valikut. Nimekirja kuulub piim ja selle maitsestatud variandid, suurem juustuvalik (sealhulgas madala rasvasisaldusega juustud) ja hapendatud piimatooted, näiteks petipiim. Puuviljade ja puuviljamahladega segatud piimatooted pakuvad õpilastele veelgi maitsvamat ja tervislikumat valikut. Programmi kaasatud toodete täieliku loendi leiate rubriigist
Info programmi rakendajatele.

Liikmesriikidele on antud õigus kohandada koolipiima programmi siseriiklikul tasandil. Seega on liikmesriik see, kes otsustab, missugused tooted ELi loendis saavad programmi raames toetust. Liikmesriik võib teha toetust saavate piima ja piimatoodete osas ka lisapiiranguid – näiteks piirata lubatud rasvasisaldust. Peale selle võib igas liikmesriigis ELi toetusi täiendada lisarahastamisega.

Lisateabe saamiseks pakutavate toetuste ja teie riigis koolipiima programmiga hõlmatud piimatoodete kohta võtke ühendust
siseriikliku rakendusasutusega.

Koolipiima programm