This site has been archived on 28/02/2013
28/02/2013

Pre dospelých

Dospelým po dosiahnutí veku 35 rokov vlastne začína kostná hmota ubúdať. A u žien prebieha úbytok kostí omnoho rýchlejšie po menopauze. Môže to viesť k chorobe nazývanej osteoporóza, keď sú kosti príliš slabé, aby vydržali takýto typ úbytku. Často nemá žiadne príznaky, ale krehké kosti sú veľmi náchylné na zlomeninu alebo poškodenie - napríklad, keď staršia osoba spadne. Rovnaká živina, ktorá pomáha deťom v detstve rásť, udržiava naše kosti silné v dospelosti. Prijímanie stravy bohatej na vápnik pomáha minimalizovať úbytok minerálnej hustoty kostí, hlavnej príčiny oslabených kostí. Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako to docieliť, je pravidelná konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov, ktoré obsahujú vysoké percento našej potreby vápnika.

Vedecké štúdie tiež dokázali, že ľudia, ktorí prijímajú vyváženú stravu obsahujúcu nízkotučné mliečne výrobky, môžu zároveň znížiť riziko určitých typov rakoviny. Štúdia na švédskych mužoch dokázala, že „muži, ktorí pili 1,5 pohára mlieka denne alebo viac, mali o 33% nižšie riziko rakoviny hrubého čreva ako tí, ktorí mali menší príjem mlieka“. [1] Štúdia ďalej uviedla, že vápnik a ostatné zložky mlieka slúžili ako potenciálne ochranné zložky. Ďalšia štúdia zistila, že nórske ženy, ktoré pili mlieko v detstve a pokračovali v tomto zvyku v dospelosti, mali omnoho menšie riziko vzniku rakoviny prsníka ako tie, ktoré mlieko nepili. [2] Tieto štúdie zdôrazňujú dôležitosť vytvorenia si správnych stravovacích návykov, akým je pravidelná konzumácia mliečnych výrobkov, v mladom veku a ich dodržiavanie v priebehu rokov.

Kým malým deťom môže prospievať konzumácia plnotučného mlieka, dospelí, ktorí sa pokúšajú minimalizovať príjem tuku, môžu piť odstredené mlieko alebo jesť nízkotučný jogurt, ktorý často obsahuje menej ako 2 % tuku. Okrem toho štúdie dokázali, že vápnik a ostatné zložky mlieka, ako srvátková bielkovina a konjugovaná kyselina linoleová, môžu ľuďom v skutočnosti pomôcť pri znižovaní hmotnosti.[3]

Celkove je najlepším spôsobom, ako si udržať zdravie, pravidelné cvičenie a zdravá, vyvážená strava, ktorá obsahuje celú škálu mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny. Nie je to dôležité len pre vaše vlastné zdravie, ale aj ako dobrý príklad pre deti. Stravovacie návyky a postoj k cvičeniu sa vyvíjajú v mladom veku, ale zostanú s dieťaťom po celý život.

Aby ste sa dozvedeli viac o tom, ako Európsky školský mliečny program podporuje dobré zdravie, navštívte sekciu Kampaň.

[1] „Zdravotné výhody mlieka,“ The Dairy Council, UK (Rada výrobcov mlieka, Veľká Británia)

[2] Pozri poznámku pod čiarou 1

[3] „Výživová hodnota a zdravotné výhody jogurtu,“ The Dairy Council, UK (Rada výrobcov mlieka, Veľká Británia)

Pre dospelých