This site has been archived on 28/02/2013
28/02/2013

Pieaugušajiem

Sasniedzot 35 gadu vecumu, pieauguša cilvēka kauli vairs neaug, bet drīzāk sarūk, pie tam sievietēm pēc menopauzes sasniegšanas šis process paātrinās. Tas var izraisīt slimību, ko sauc par osteoporozi - tad kauli sarukšanas rezultātā kļūst pārāk trausli. Ļoti bieži citi simptomi nemaz neparādās, taču trauslie kauli var viegli tikt ievainoti vai salūzt, piemēram, kad vecāks cilvēks pakrīt. Barības vielas, kas bērniem veicina kaulu augšanu, palīdz mums, pieaugušajiem, saglabāt stiprus un izturīgus kaulus. Ar kalciju bagāta diēta līdz minimumam samazina minerālvielu blīvuma zudumu kaulos - galveno kaulu trausluma cēloni. Viens no visvienkāršākajiem veidiem, kā to panākt, ir regulāra piena un pienu produktu iekļaušana uzturā, jo tajos ir liela daļa no organismam nepieciešamā kalcija.

Zinātniskie pētījumi rāda, ka sabalansēta diēta, kurā ietilpst zema tauku satura piena produkti, var palīdzēt novērst saslimšanu ar atsevišķiem vēža tipiem. Pētījums ar vīriešiem Zviedrijā pierādīja, ka „vīriešiem, kuri patērēja 1,5 glāzes piena dienā vai vairāk, bija par 33% mazāks risks saslimt ar resnās un taisnās zarnas vēzi nekā vīriešiem, kuri pienu dzēra maz”. [1] Pēc tam pētījumi turpinājās, ļaujot nonākt pie atziņas, ka kalcijs līdztekus citām piena sastāvdaļām darbojas kā potenciāli aizsargājošs komponents. Savukārt Norvēģijā tika noskaidrots, ka sievietes, kuras dzērušas pienu bērnībā un turpinājušas to lietot arī pieaugušā vecumā, daudz mazāk riskē saslimt ar krūts vēzi nekā citas sievietes. [2] Šie pētījumi pierāda pareizu ēšanas paradumu izveidošanas nozīmi - piens regulāri jālieto ne tikai bērnībā, bet pie šī paraduma jāturas visu mūžu.

Maziem bērniem par labu var nākt pilnpiens, bet pieaugušie, kas uzturā cenšas ierobežot taukus, var dzert vājpienu vai ēst jogurtu ar zema tauku saturu, kas parasti satur mazāk nekā 2% tauku. Turklāt pētījumos ir pierādīts, ka kalcijs un citas piena uzturvielas, piemēram, sūkalu proteīni un konjugētā linolskābe, faktiski palīdz cilvēkiem nokristies svarā.[3]

Visā visumā, vislabākais veids kā saglabāt veselību ir regulāras fiziskas nodarbības un līdzsvarota diēta, kurā iekļauti dažādi piena produkti, augļi un dārzeņi. Tas ne tikai palīdz Jums saglabāt labu veselību, bet kalpo par piemēru arī bērniem. Ēšanas paradumi un attieksme pret fiziskām nodarbībām veidojas mazotnē, bet saglabājas visu cilvēka mūžu.

Lai uzzinātu vairāk par to, kā Eiropas „Skolas piena” programma veicina izpratni par labu veselību, apmeklējiet sadaļu Kampaņa.

[1] „Piena nozīme veselībā”, Piensaimniecības padome, AK

[2] Skatīt 1. zemsvītras atsauci

[3] „Jogurta uzturvērtība un nozīme veselībā”, Piensaimniecības padome, AK

Pieaugušajiem