This site has been archived on 28/02/2013
28/02/2013

Täiskasvanutele

Pärast 35. eluaastat täiskasvanute luud pigem nõrgenevad kui arenevad. Naistel toimub see veelgi kiiremini pärast menopausi. See võib lõppeda haigusega, mida nimetatakse osteoporoosiks, mille korral luud on liiga nõrgad selleks, et vastu pidada luuaine vähenemisele. Sageli ei ole sel haigusel mingeid sümptomeid, kuid haprad luud võivad kergesti mõraneda või murduda – näiteks siis, kui eakamad inimesed kukuvad. Sama toitaine, mis aitab lastel lapsepõlves kasvada, hoiab meil täiskasvanuna luud tugevad. Kaltsiumirikas menüü aitab minimeerida luude mineraalse tiheduse vähenemist, mis on luude nõrgenemise peamine põhjus. Üks kõige lihtsamatest viisidest, kuidas vältida luutiheduse vähenemist, on tarbida regulaarselt piima ja piimatooteid, mis katavad suure osa teie kaltsiumivajadusest.

Teaduslikud uuringud on samuti näidanud, et inimesed, kes toituvad tasakaalustatult, tarbides madala rasvasisaldusega piimatooteid, võivad vähendada ka teatud tüüpi vähktõve riski. Rootsi meeste seas tehtud uuring näitas, et meestel, kes jõid päevas poolteist klaasi piima või rohkem, oli 33% väiksem jämesoolevähi risk kui neil, kes tarbisid vähem piima. [1] Veelgi enam – uuring tõestas, et nii kaltsium kui ka muud piima koostisosad toimivad potentsiaalselt kaitsvate komponentidena. Teises uuringus leiti, et Norra naistel, kes olid lapsena joonud piima ja säilitasid selle harjumuse täiskasvanuna, oli palju väiksem rinnavähi tekkimise risk kui neil, kes piima ei joonud. [2] Need uuringud on tõestanud, kuivõrd oluline on kujundada õiged toitumisharjumused (nt korrapärane piimatoodete tarbimine) noorukieas ja säilitada need kogu eluks.

Kui väikestel lastel on kasulik juua täispiima, siis täiskasvanud, kes soovivad vähendada rasvatarbimist, võiksid juua rasvavaba piima või süüa vähese rasvasisaldusega jogurtit, mis sisaldab sageli alla 2% rasva. Uuringud on ka näidanud, et kaltsium ja muud piimas leiduvad toitained nagu vadakuvalgud ja linoolhape võivad tegelikult aidata kehakaalu vähendada. [3]

Kokkuvõtteks – parim viis tervise säilitamiseks on regulaarselt liikuda ning toituda tervislikult ja tasakaalustatult, tarbides ka erinevaid piimatooteid, puu- ja köögivilju. See ei ole oluline mitte ainult teie enda tervise seisukohalt, vaid ka selleks, et anda head eeskuju lastele. Söömisharjumused ja suhtumine kehalisse tegevusse kujunevad välja noorukieas, kuid püsivad kogu elu.

Lisateavet Euroopa koolipiima programmi terviseedendusliku tegevuse kohta leiate rubriigist Kampaania.

[1] ”Piima tervislikud omadused”, Piimandusnõukogu, Ühendkuningriik

[2] Vt 1. allmärkust

[3] ”Jogurti toiteväärtus ja tervislikud omadused”, Piimandusnõukogu, Ühendkuningriik

Täiskasvanutele