This site has been archived on 28/02/2013
28/02/2013

Pro dospělé

Po 35. roku života tělo začíná více kosti odbourávat než stavět, a jejich slábnutí se ještě zrychlí u žen po menopauze. Tak může vzniknout onemocnění zvané osteoporóza, kde jsou kosti slabé a další odbourávání nevydrží. Často se neprojeví žádné příznaky, ale křehké kosti znamenají vysoké riziko zlomenin - například v případě, kdy starší osoba upadne. Tytéž živiny, které podporují růst v průběhu dětství, podporují pevnost našich kostí v dospělosti. Stálá strava bohatá na vápník zmírňuje ztráty kostních minerálů, které jsou hlavní příčinou oslabení kostí. Jedním z nejjednodušších způsobů ochrany je pravidelně konzumovat mléko a mléčné výrobky, které dodají značnou část potřebného vápníku.

Vědecké studie také ukázaly, že u lidí, kteří konzumují vyváženou stravu s nízkotučnými mléčnými výrobky, se rovněž může snížit riziko vzniku určitých typů rakoviny. Ve zprávě ze studie prováděné u švédských mužů se říká, že „muži, kteří pili alespoň 1,5 sklenice mléka denně, měli o 33 % nižší riziko vzniku kolorektálního karcinomu než ostatní.“ [1] Výsledky studie jdou ještě dále, a naznačují, že vápník - stejně jako ostatní složky mléka - potenciálně působí jako ochranný prvek. Jiná studie zjistila, že norské ženy, které pily mléko v dětství a pokračovaly v tom i jako dospělé, měly mnohem nižší riziko vzniku rakoviny prsu než ostatní. [2] Tyto studie podtrhují důležitost rozvíjení správných stravovacích návyků, tedy i pravidelné konzumace mléčných výrobků v mladém věku - a jejich dodržování později.

Zatímco mladším dětem může prospět pití plnotučného mléka, dospělí, kteří se snaží omezit příjem tuků, mohou pít mléko odtučněné a jíst nízkotučné jogurty, které často obsahují méně než 2 % tuku. Studie také ukázaly, že vápník a další živiny v mléce, například bílkoviny v syrovátce a konjugovaná kyselina linolová, mohou lidem usnadnit hubnutí. [3]

Obecně platí, že nejlepší cesta ke zdraví je pravidelné cvičení a zdravá, vyvážená strava, která obsahuje různé mléčné výrobky, ovoce a zeleninu. Tento přístup je důležitý nejen pro vlastní zdraví, ale také jako dobrý příklad pro děti. Stravovací návyky a postoje k cvičení se vyvíjejí v mladém věku, ale pak dítěti zůstanou po celý život.

Pokud vás zajímá, jak evropský program Mléko do škol podporuje zdraví, podívejte se do sekce Kampaně.

[1] Publikace “The Health Benefits of Milk“, The Dairy Council, Velká Británie

[2] Viz poznámka 1

[3] Publikace “The nutritional value and health benefits of yogurt”, The Dairy Council, Velká Británie

Pro dospělé