Navigačný riadok

Energetická politika EÚ boduje - 04/09/2008

Nočné mesto

Medzinárodná agentúra pre energiu vydala svoju prvú správu o energetickej politike EÚ, v ktorej sa pochvalne vyjadrila o opatreniach v oblasti zmierňovania zmien klímy a liberalizácie trhu s energiou.

Medzinárodná agentúra pre energiu English (IEA) v prevažnej miere vyjadrila súhlas s komplexným balíkom opatrení v oblasti energetiky, ktoré EÚ predložila so zreteľom na svoje ambiciózne ciele zmierniť zmeny klímy. V rámci svojej prvej previerky energetickej politiky EÚ agentúra tieto opatrenia pochvalne označila za ucelený prístup k energetike a globálnemu otepľovaniu DeutschEnglishfrançaisportuguês .

Opatrenia okrem toho pomôžu znížiť závislosť na dovoze plynu a ropy a umožnia chrániť hospodárstvo pred dosahom rastúcich cien energií a neistých dodávok.

Okrem toho agentúra vo svojej správe vyzýva EÚ, aby sa venovala návrhom na oddelenie dodávok elektriny a plynu od ich výroby.  Ak majú dodávky a výrobu pod kontrolou tie isté spoločnosti, na trhu sa ťažšie uplatní hospodárska súťaž. Oddelenie by:

  • zjednodušilo prístup menších spoločností na trh
  • poskytlo spotrebiteľom väčší výber a
  • podporilo používanie obnoviteľných zdrojov energií, akou je vietor či slnko.

 

IEA navyše odporúča navýšiť financovanie energetického výskumu a posilniť úlohu inštitúcií EÚ pri koordinácii vzťahov s inými krajinami v oblasti energetiky. Nedostatočne jednotný prístup spôsobil 27-člennej EÚ problémy v energetických vzťahoch s Ruskom, ktoré je jej najväčším dodávateľom plynu a ropy.

Komisár pre energetiku Andris Piebalgs privítal pozitívnu reakciu tejto nezávislej agentúry so sídlom v Paríži, ktorá je poradným orgánom vlád v otázkach energetiky. Správa IEA je prvou, ktorá sa venuje EÚ ako celku. To poukazuje na fakt, že náš blok je „v energetických otázkach jednotným celkom,“ povedal komisár Piebalgs na tlačovej konferencii s Nobuom Tanakom, výkonným riaditeľom agentúry.

Aký je váš názor?

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy