Navigačný riadok

Virtuálne školské komunity - 13/02/2009

Učitelia posúvajú vzdelávacie webové stránky na novú úroveň.

Spočiatku to bol projekt na podporu spolupráce škôl prostredníctvom využívania informačných a komunikačných technológií. Ale po štyroch rokoch fungovania sa portál financovaný z prostriedkov EÚ môže pochváliť novým úspechom: stal sa obľúbenou spoločenskou sieťou pre učiteľov.

Doteraz sa na portáli eTwinning zaregistrovalo 55 000 učiteľov, riaditeľov škôl a pracovníkov školských knižníc z 29 krajín – a ich počet rýchlo narastá.

Istý akademik v nedávnej publikácii eTwinning – Jazykové a kultúrne dobrodružstvá predpovedal významný vplyv portálu na spoločnosť, pričom uviedol: „Takáto spolupráca medzi európskymi školami je vskutku jedinečná”.

Portál, ktorý EÚ sprevádzkovala v roku 2005 v rámci vzdelávacieho programu DeutschEnglishfrançais Comenius, stále slúži pôvodnému účelu – umožniť školám zakladať si virtuálne školské triedy vybavené audio či videokonferenčným príslušenstvom. Študenti z rôznych krajín si v tomto bezpečnom virtuálnom prostredí môžu usporiadať stretnutia, zálohovať svoju prácu alebo vymieňať podklady k spoločným projektom. Na portáli, ktorý je k dispozícii v 23 jazykoch, je k dnešnému dňu zaregistrovaných vyše 5 300 projektov. Používatelia môžu využiť balíčky pripravených projektov, ktoré slúžia napríklad na založenie virtuálnej firmy alebo, v prípade menších detí, na vytvorenie digitálnej rozprávky.

Ako však často býva zvykom vo virtuálnom svete, portál začal žiť svojim vlastným životom po tom, ako ho objavilo stále viac a viac učiteľov. Z 55 000 aktívnych členov je len jedna tretina zaregistrovaná v niektorom zo školských projektov. Väčšina záujemcov sa prihlásila so zámerom skontaktovať sa s inými kolegami a podeliť sa o poznatky a názory. Každý mesiac pribudne na stránkach portálu viac ako 5 000 príspevkov.

Portál spravuje Európska školská sieť English, ktorá združuje 31 európskych ministerstiev školstva. Správcov portálu jeho úspech tak potešil, že minulý rok vydali novú verziu, ktorá má podporiť súčasný trend. Ponúka nové nástroje ako napr. blogy a wikipédie, ktoré sú určené na všeobecnú spoluprácu, nielen na projekty.

V rámci eTwinning-u prebieha každý rok súťaž o najlepší projekt. Medzi tohtoročnými finalistami je projekt štyroch škôl (zo Spojeného kráľovstva, Francúzska, Španielska a Talianska) zameraný na výskum použitia on-line záznamov (podcastov) ako učebných pomôcok. Víťazi budú vyhlásení na výročnej konferencii iniciatívy eTwinning, ktorá sa koná 13. až 15. februára v Prahe.

Viac informácií o vzdelávacích programoch EÚ – celoživotné vzdelávanie DeutschEnglishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy