Ścieżka nawigacji

Większa ochrona rekinów - 06/08/2009

Rekiny zaatakowały – straszą latem nagłówki pierwszych stron gazet. W rzeczywistości jednak to rekiny potrzebują ochrony, gdyż jedna trzecia żyjących w otwartych morzach gatunków tej ryby jest zagrożona wyginięciem.

W Europie o rekinach nie pisze się dobrze i nie darzy się sympatią tych zwierząt. W najlepszym wypadku określa się je jako „egzotyczne”. Ludzie zabijają rekiny, często z dziwnych powodów. Na przykład w Meksyku znaleziono 30 zamrożonych rekinów, których żołądki były wypełnione kokainą. Z kolei w Azji wiele rekinów ginie dlatego, że zupa z płetw rekina uchodzi tam za nie lada przysmak. Żywym rekinom odcina się płetwy grzbietowe, a następnie ryby wrzuca się z powrotem do wody, gdzie giną w męczarniach. Nie ma żadnych ograniczeń – poluje się na wszystkie rekiny bez względu na ich wielkość, wiek czy gatunek.

Na całym świecie floty rybackie starają się nadążyć za stale rosnącym popytem. Prowadzi to do przełowienia zasobów rekinów. Z powodu długiego życia, późnego dojrzewania i niskiego współczynnika płodności zwierzęta te z trudem nadążają z odbudowaniem swojej populacji.

Grozi im całkowite wyginięcie.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) opracowała światową listę zagrożonych gatunków, na początku której znajdują się głowomłot olbrzymi, głowomłot tropikalny i manta − olbrzymia płaszczka.

Zdaniem IUCN trzeba pilnie opracować międzynarodowy plan ratowania rekinów. Dlatego unijny komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa DeutschEnglishfrançaisMalti Joe Borg przedstawił plan działań españoldanskDeutschελληνικάEnglishfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska mający na celu zachowanie zagrożonych gatunków rekinów i rozważne gospodarowanie ich zasobami. Plan ten został zatwierdzony w kwietniu przez rządy państw UE.

Ma on służyć ochronie wszystkich ryb chrzęstnoszkieletowych (oprócz rekinów również płaszczki i chimery), do których zalicza się ponad tysiąc gatunków. W UE już od kilku lat obowiązuje zakaz odcinania płetw rekinom. Nowy plan ochrony przewiduje zaostrzenie kontroli. Ma to przynieść korzyści całemu ekosystemowi morskiemu, który dotkliwie odczuwa skutki coraz intensywniejszych połowów.

Pod koniec tego roku grupa ekspertów ds. rekinów działająca przy IUCN przedstawi uaktualnione sprawozdanie na temat sytuacji 400 gatunków ryb chrzęstnoszkieletowych.

Pytania i odpowiedzi dotyczące unijnego planu ratowania rekinów Englishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki