Navigatsioonitee

Kaitskem haisid - 06/08/2009

Nii mõnelgi pool maailmas annavad tüüpilised suvised meediapealkirjad teada hairünnaku ohvriks langenud surfaritest. Kuid tegelikult vajavad kaitset hoopis haid, sest rohkem kui kolmandik maailmameredes elavatest hailiikidest on väljasuremisohus.

Euroopas ei saa haid kuigi positiivse meediatähelepanu osaliseks. Nad ei ole just armastatud liikide hulgas ning parimal juhul kirjutatakse neist kui „eksootilistest elukatest”. Kuid juhtub ka veelgi halvemat. Eelmisel kuul avastati Mehhikos 30 külmutatud haid, kelle kõhtu oli topitud kokaiin. Idamaades on aga haiuimesupp ikka veel delikatessroog, mille serveerimise nimel peavad paljud haid oma elu jätma. Haiuimede kogumisel lõigatakse hai seljauim ära ning lastakse hai vette tagasi, kus ta piinarikkalt sureb. Sellele meetodile ei ole seatud mingeid piiranguid, mis arvestaksid hai suurust, vanust või liiki.

Kalastajad kogevad kogu maailmas järjest suurenevat nõudlust haiuimede järele. See põhjustab haivarude ülekalastamist, mida on raske korvata haide pika elutsükli, hilise suguküpsuse ja väikse paljunemisaktiivsuse tõttu.

Väljasuremisoht aina suureneb.

Rahvusvaheline Looduse ja Loodusvarade Kaitse Ühing on koostanud maailmas ohustatud haide nimekirja, mille eesotsas on haamerpeahaid ja hiid-sarvikrai.

Asjaomase ühingu sõnul tuleb kiiresti koostada kooskõlastatud rahvusvaheline hailiikide säilitamise kava. Seoses sellega on Euroopa Komisjoni kalanduse ja merenduse volinik DeutschEnglishfrançaisMalti Joe Borg kuulutanud välja tegevuskava españoldanskDeutschελληνικάEnglishfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska haivarude säilitamiseks ja majandamiseks, mille liikmesriikide valitsused juba aprillis heaks kiitsid.

Kava eesmärk on kaitsta kõiki kõhrkalu, s.o haisid ja raisid, hõlmates kokku üle 1000 liigi. ELis on haiuimede kogumine olnud juba mitu aastat keelatud. Uue kava eesmärk on viia sisse rangem järelevalve. Vaatluse all on kogu mereökosüsteem, mis kannatab intensiivse kalastamise tõttu.

Käesoleva aasta lõpuks avaldab Rahvusvahelise Looduse ja Loodusvarade Kaitse Ühingu ekspertrühm ajakohastatud aruande 400 kõhrkalaliigi olukorrast.

Küsimused ja vastused haisid käsitleva ELi tegevuskava kohta Englishfrançais

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad